Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Samorządy stracą fotoradary

Projekt Platformy Obywatelskiej przewiduje odebranie strażom gminnym uprawnień do rejestrowania wykroczeń drogowych. Gminy nie będą mogły ustawiać i używać fotoradarów.

 

Autorzy projektu wyjaśniają, że chodzi o to, aby fotoradary nie były traktowane przez gminy jak maszynki do zarabiania pieniędzy. Tymczasem w wielu gminach fotoradary zapewniają nawet jedną trzecią wpływów do budżetu (przykładowo Warszawa zarobiła na mandatach z fotoradarów 23 mln zł). Projekt PO nie przewiduje ani zwrotu kosztów budowy i utrzymania fotoradarów, ani rekompensaty za spodziewane uszczuplenie budżetów gmin. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju obiecuje jednak rekompensaty dla gmin, gdyż wiele z nich rzeczywiście przeznaczało środki na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Na skutek zmian za wszystkie fotoradary stacjonarne odpowiadać będzie wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego, zaś pieniądze od kierowców trafią do Krajowego Funduszu Drogowego.

Z kolei Inspekcja Transportu Drogowego straci możliwość fotografowania aut przekraczających prędkość z ukrytych, mobilnych urządzeń, a także nagrywania kierowców z nieoznakowanych samochodów. Będzie to mogła robić wyłącznie policja, która jako jedyna też będzie mogła nakładać punkty karne.

Projekt ustawy zakłada też zaostrzenie kar dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Zgodnie z projektem wysokość kary za przekroczenie prędkości miałaby być powiązana ze średnim

wynagrodzeniem, np. za przekroczenie prędkości o 10 km/h kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 1,5 proc. średniego wynagrodzenia, czyli około 50 zł, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h będzie to już 20 proc., czyli 750 zł.

Nowością ma być podwajanie kar w terenie zabudowanym oraz dla kierowców notorycznie łamiących przepisy. Czwarte zdjęcie za przekroczoną prędkość o 50 km może kosztować nawet dwa tysiące złotych.

Za zdjęcie z fotoradaru zapłaci właściciel samochodu. Za to wykroczenie nie będą nakładane punkty karne. (rś)

 

2014-04-14 12:50:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter