Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Monitoring analogowy a kamery IP


Obecnie rynek telewizji przemysłowej podzielony jest między system oparty na kamerach analogowych oraz na kamerach IP. Na znacznie szersze korzystanie z funkcji zakupionego sprzętu pozwala sprzęt IP, który jest przyszłością monitoringu.


Kamery analogowe wchodzą w skład tradycyjnego systemu telewizji przemysłowej, w którym obraz video jest transmitowany przewodem koncentrycznym bezpośrednio do rejestratora w postaci analogowej, w niskiej rozdzielczości, często 480 lub 540 linii, na odległość do 150 m (przy większych odległościach potrzebne są dodatkowe urządzenia). Kamery IP to urządzenia sieciowe, które wysyłają cyfrowy obraz wideo poprzez sieć LAN lub WAN. Przesyłany obraz z kamer obecnie jest w rozdzielczości 1080 p lub nawet wyższej – do 5 Mpix. Cyfrowa metoda przesyłu obrazu jest główną zaletą kamer IP. Posiadając dostęp do internetu, można z dowolnego miejsca na świecie odbierać obraz zarejestrowany przez kamerę IP. Dzięki takiemu rozwiązaniu obraz, z kamer zainstalowanych np. w kilkudziesięciu oddziałach, rozsianych po całej Polsce, może być nagrywany na rejestrator w Warszawie, a osoba nadzorująca może znajdować się na przykład w Londynie. Kamery IP w odróżnieniu od kamer analogowych nie muszą być podłączone bezpośrednio do rejestratora (połączenie punkt-punkt), ale mogą działać w rozległej sieci.

Mobilność i dostęp

Opierając się na systemie kamer IP, dzięki transmisji danych przez sieć LAN/WAN, można zarządzać siecią z poziomu każdego komputera podłączonego do sieci, a także z urządzeń mobilnych. Dostęp nie jest ograniczony tylko do rejestratora, na który nagrywany jest obraz, ale także do poszczególnych kamer, które mogą działać niezależnie. Każda kamera IP może mieć ustawiony kilkupoziomowy dostęp, dzięki któremu można nadać uprawnienia do podglądu lub konfiguracji odpowiednim osobom. Kolejną przydatną funkcją w kamerach IP jest możliwość przesyłania kilku strumieni na raz w różnych rozdzielczościach i parametrach. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeden strumień w wyższej rozdzielczości nagrywany jest na rejestrator, natomiast drugi strumień w niższej rozdzielczości może być np. umieszczony na stronie www, jako podgląd z kamery on-line. Warto w tym miejscu wspomnieć o całkowicie niezależnych kamerach IP z wbudowanym rejestratorem i możliwością zainstalowania w nich dysków. Przykładem takiego rozwiązania jest kamera Etrovision NS4K, posiadająca, oprócz wbudowanego rejestratora, cztery obiektywy, które umożliwiają nagrywanie obrazu z 360 stopni.

Jakość obrazu

Kolejną ważną cechą kamer jest rozdzielczość transmitowanego obrazu, a co za tym idzie jego jakość. Maksymalna rozdzielczość obrazu z kamer analogowych to D1, czyli 720x576, co daje 0,4 Mpix. Obraz z kamer IP jest od kilku (kamery 1,3 Mpix), nawet do 25 (10 Mpix) razy większy niż w kamerach analogowych. Ta różnica wpływa na szczegółowość rejestrowanego obszaru oraz jego wielkość. Dzięki temu jedną kamerą można nadzorować duży obszar nie tracąc tym samym na jego jakości, np. monitoring parkingu lub monitoring stadionów.

Instalacja monitoringu

Kamery analogowe są oparte na połączeniach punkt-punkt, wymagających połączenia każdej kamery bezpośrednio z rejestratorem. W przypadku systemów IP kamerę podłącza się do dowolnego gniazda sieci LAN/WAN, bądź bezprzewodowo po WiFi. Co więcej, po jednym kablu można przesłać obraz z kilku lub kilkunastu kamer. Dzięki temu system telewizji przemysłowej IP można zbudować opierając się o sieć już istniejącą, a nie tak jak w systemach analogowych projektować i wykonywać całą instalację od podstaw. Ma to istotne znaczenie przy rozbudowie sieci, gdzie używając kamer analogowych musimy projektować nową część instalacji, kłaść dodatkowe przewody oraz dokupić dodatkowy rejestrator. W przypadku systemów IP wystarczy wolne gniazdo LAN, a w rejestratorze wystarczy dokupienie dodatkowych licencji odblokowujących obsługę kolejnych kamer. Ponadto niektóre kamery posiadają wbudowany modem 3G (np. kamera Brickcom GOB-500Ap V5), dzięki czemu mogą działać niezależnie w praktycznie każdych warunkach, gdy mają dostęp do zasilania i są w zasięgu telefonii komórkowej. Do niewątpliwych zalet systemów IP można zaliczyć łatwy sposób rozbudowy poprzez stakowanie rejestratorów IP i zarządzanie wszystkimi z poziomu jednego interfejsu, np. przez przeglądarkę. Dzięki takiemu zabiegowi w łatwy sposób można zarządzać systemem obejmującym do 128 kamer IP.
Piotr Kotas, EPA Systemy Sp z o.o.


Pełna wersja artukułu w numerze 2 (4) marzec/kwiecień.

2014-04-29 14:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

9-11 stycznia, Zakopane, IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Współczesne problemy zarządzania i bezpieczeństwa”, https://www.uth.edu.pl

13 stycznia, 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter