Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa o ratownictwie i ochronie środowiska na obszarach śródlądowych

16 czerwca 2014 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. “Ratownictwo i ochrona środowiska na obszarach śródlądowych. Edukacja, prewencja i strategia”. Celem konferencji było zaprezentowanie wiedzy, wyników badań i doświadczeń praktycznych z dziedziny ratownictwa wodnego i ochrony środowiska.


Inicjatorami konferencji, wspólnie z Uczelnią były WOPR Woj. Wlkp., Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. A “motorem napędowym” jej aranżacji było wprowadzenie w życie nowej Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która zmienia dotychczasowy wizerunek prawny ratownictwa wodnego po ostatnich pięćdziesięciu latach.

Ciekawym wystąpieniem przykuł uwagę słuchaczy m.in. gość z Akademii Marynarki Wojennej - kom. por. dr Bartłomiej Pączek. Pan komendant przypomniał czasy wojenne i proces zatapiania amunicji na dnie Bałtyku, który stworzył “śmietnik” z naszego akwenu. “Zdarza się do dziś wyłowić ryby poparzone; na dnie morza znajdowaliśmy też zatopione samochody, rowery, łącznie 40 tys. obiektów” - opowiadał. Jednak, czy skala problemu jest tak duża, że możemy mówić o zagrożeniu? Nie ma czarnej lub białej odpowiedzi na tak skonstruowane pytanie, problem jest diagnozowany, oddział chemiczny marynarki wojennej wciąż zatrudnia specjalistów, którzy prowadzą badania.

Głos zabrał także st. bryg. dr inż. Jerzy Ranecki z Państwowej Straży Pożarnej, który mówił o potrzebie usprawnienia procesu powiadamiania służb ratunkowych w mentalności społecznej. “Niezwykle istotne jest natychmiastowe podniesienie słuchawki przez dyspozytora! Kiedy zaczyna się walka o śmierć i życie, czasami sekundy, minuty decydują. (...)  Nie raz wystarczy zaledwie  udrożnić drogi oddechowe, żeby uratować komuś życie”.

Panowie Grzegorz Demboryński i Marek Paczkowski - jako przedstawiciele PSP i studenci WSB również poruszyli niebagatelne zagadnienie.  Swoim wystąpieniem dotyczącym "Organizacji działań Państwowej Straży Pożarnej na wodach śródlądowych w przypadku wystąpienia rozlewów substancji ropopochodnych", sprowokowali dyskusję na temat edukacji wczesnoszkolnej, a nawet przedszkolnej pod kątem rozpoznawania i reagowania na zagrożenia. o osuszeniu poszkodowanego  w celu uniknięcia porażenia. “Doskonałym wsparciem dla służb WOPR - u jest perfekcyjnie wyposażony śmigłowiec”, mówiła prelegentka. “Poznański przypadek sprzed roku pokazuje, jak istotny jest transport medyczny; w 2013 r. udało się dzięki niemu uratować młodego mężczyznę po dwudziestu minutach przebywania pod wodą" - spointował Ranecki. “Trzeba się też zmagać z barierą społeczną, związaną z telefonicznym powiadamianiem służb ratunkowych, co wcale nie okazuje się łatwe dla wielu przypadkowych świadków”, dodał.

Była to wyjątkowa konferencja, będąca nie tylko pretekstem do wymiany spostrzeżeń, ale też mądrą lekcją dla uczestniczących w niej prelegentów, poruszających zagadnienia zarówno techniczne, jak i moralne, ekologiczne i psychologiczne.

mgr Anna SzymaniakWięcej zdjęć
https://www.flickr.com/photos/93785846@N02/sets/72157645219258025/


2014-06-25 16:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

24 stycznia, Warszawa, "Bezpieczeństwo obiektów i obszarów - monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń", http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, 
"Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter