Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Mikrokamery potrzebne policji w trakcie interwencji

Propozycję umieszczenia kamer w mundurach przedstawiła MSW Komenda Główna Policji.Uzasadnienie takich planów jest podobne jak w przypadku Scotland Yard, gdzie 500 policjantów zostało objętych pilotażowym programem noszenia kamer w mundurach.

Jego celem jest zwiększenie zaufania do policjantów, a zarazem zmniejszenie ilości konfrontacji na linii policjant – obywatel, które niekiedy mają tragiczny finał. Kamery umieszczone są w policyjnych kamizelkach, a ich uruchomienie następuje w trakcie incydentu. Materiały przechowywane są przez miesiąc od zajścia zdarzenia.KGP zwraca uwagę, iż podczas wielu policyjnych akcji brakuje świadków, jest tylko funkcjonariusz i osoba, wobec której podejmowana jest interwencja, brakuje również obiektywnego materiału, dzięki któremu funkcjonariusz mógłby się bronić. W tej sytuacji coraz częściej mamy do czynienia ze zdarzeniami, w których policjanci do rejestrowania używają prywatnych telefonów.

Oczekuje się, że nagrania z kamer przyczynią się do usprawnienia prowadzenia dochodzeń, np. takich, w których policjanci oskarżeni są o agresywne zachowania. Ale testowane rozwiązanie ma działać też w drugą stronę. Przestępcy, mając świadomość, że dane zdarzenie jest rejestrowane będą zachowywali się łagodniej, ewentualnie podczas późniejszego śledztwa, wiedząc, że zostali nagrani będą przyznawać się do zarzucanego im czynu. (rś)

2014-08-29 11:11:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

24 stycznia, Warszawa, "Bezpieczeństwo obiektów i obszarów - monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń", http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, 
"Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter