Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Groźny tlenek węgla

Pomimo że w ciągu ostatnich 4 lat liczba śmiertelnych ofiar zatrucia tlenkiem węgla zmalała o połowę, to wciąż bilans zdarzeń i liczba poszkodowanych są wysokie.

W Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu i wymaga hospitalizacji. Tlenek węgla nazywany jest często „cichym zabójcą”. Gaz ten ma silne właściwości toksyczne, jest bezwonny i bezbarwny. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw (m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy), spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnego do zupełnego spalania. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16 proc. objętościowego tlenku węgla powoduje po dwóch godzinach zgon człowieka.

Tragiczny sezon grzewczy

Przeważająca większość wypadków zdarza się między 1 listopada a 31 marca, czyli w tak zwanym sezonie grzewczym. Jedną z głównych przyczyn występowania wypadków są niesprawne instalacje wentylacyjne. Tlenek węgla, zwany także czadem, może wydostać się ze starego podgrzewacza gazowego, kotła, kominka, ale także ze zwykłego palnika gazowego w kuchni.

W statystykach zatruć tlenek węgla zajmuje trzecie miejsce, po zatruciach lekami i alkoholem. W samym sezonie grzewczym 2012/2013 czad zabił w grudniu i styczniu 52 osoby.

– Największe zagrożenie jest wtedy, kiedy mamy do czynienia z piecami, kominkami, piecami węglowymi czy kuchenkami gazowymi. Kiedy nie mamy właściwej wentylacji, jest ona niedrożna, nie ma cyrkulacji powietrza, powstaje poważne zagrożenie dla życia ludzkiego – mówi gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, komendant Państwowej Straży Pożarnej.

Akcja „nie dla czadu”

W celu zapobiegania zatruciem czadem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Państwowa Straż Pożarna oraz Korporacja Kominiarzy Polskich przeprowadzają coroczną akcję „Nie dla czadu”.

– W ciągu ostatnich 4 lat liczba śmiertelnych wypadków zmalała niemal o połowę. Odnotowujemy spadek liczby ofiar, ale każde życie ludzkie jest bezcenne, każda śmierć jest wielką tragedią. Dlatego u progu kolejnego sezonu grzewczego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Straż Pożarna ponownie rozpoczynają akcję „Nie dla czadu” – mówi Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu MSW.

Celem kampanii jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom czadem. Dochodzi do nich, bo nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat praktyki dotyczące np. uszczelniania okien czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych. Inicjatorzy akcji społecznej uświadamiają m.in., że by ustrzec się tragicznych skutków tlenku węgla, należy przeprowadzać regularne kontrole drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Ponadto należy zadbać, by kratki wentylacyjne oraz otwory w drzwiach łazienkowych nie były zasłonięte. Komendant główny PSP zachęca także do montowania czujek tlenku węgla, reagujących w sytuacji, gdy stężenie czadu w powietrzu może być już niebezpieczne dla zdrowia, ale na tyle wcześnie, by móc zareagować. Czujka taka nie jest dużym wydatkiem, a może uratować życie. (rp)

2014-12-05 12:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

24 stycznia, Warszawa, "Bezpieczeństwo obiektów i obszarów - monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń", http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, 
"Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter