Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Znaczny wzrost liczby detektywów po deregulacji

W okresie od stycznia do października 2014 r. licencję na wykonywanie zawodu detektywa otrzymało ponad pół tysiąca osób – dla porównania w 2013 r. taką licencję wydano jedynie 43 osobom.

 

Tak duży wzrost wydawania licencji związany jest z deregulacją zawodu detektywa wprowadzoną 1 stycznia 2014 r. Zrezygnowano wówczas z organizowanego przez komendanta głównego policji egzaminu na licencję detektywa. W jego miejsce wprowadzono obowiązkowe szkolenie specjalistyczne obejmujące swym zakresem zagadnienia ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych, przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych. Według danych zgromadzonych przez resort spraw wewnętrznych na koniec października zeszłego roku do rejestru detektywów wpisano w sumie 1313 osób, spośród których 127 osobom cofnięto licencję detektywa, a 9 osobom zawieszono prawa wynikające z posiadania licencji detektywa. W latach 2003-2004 wydawano około 120 licencji detektywa rocznie. Natomiast w latach 2005-2013 liczba wydawanych licencji spadła i wynosiła średnio około 60 rocznie. Efektem nowych przepisów jest zwiększenie dostępu do zawodu i ponad 12-krotnie większa niż w zeszłym roku liczba osób uprawnionych do wykonywania profesji detektywa. (rp)

2015-01-13 14:38:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

24 stycznia, Warszawa, "Bezpieczeństwo obiektów i obszarów - monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń", http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, 
"Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter