Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego zwiększy przepustowość Widawy

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry jest obecnie największą inwestycją hydrotechniczną w Polsce. Obok modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego inwestycja obejmuje budowę zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny, który ma być oddany do użytku w 2017 r.

 

Skala oraz wielkość spowodowanych strat popowodziowych na Odrze w 1997 r. zmusiły do opracowania wszechstronnej strategii modernizacji systemu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Projekt zwiększy ochronę przeciwpowodziową dla ponad 2,5 mln ludności zamieszkującej województwo śląskie, opolskie i dolnośląskie.

Uchronić miasto

Głównym celem modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego jest zwiększenie jego przepustowości do takiego poziomu, by mógł przyjąć falę powodziową o wysokości, jaką miała ta, która nawiedziła Wrocław w 1997 r. Prace objęły 55 różnych obiektów w dorzeczu Odry i Widawy, m.in. pogłębione zostało koryto rzeki oraz przebudowane śluzy i kanały. Na początku stycznia rozpoczęły się prace przy przebudowie koryta Widawy we Wrocławiu. Robotnicy przebudują lub zbudują od podstaw blisko 100 km wałów, dzięki czemu dzielnica Psie Pole w przyszłości nie będzie musiała już obawiać się wielkiej wody. 

Zwiększyć przepustowość

Roboty związane z remontem koryta Widawy obejmą odnowienie 60 km wałów na Widawie, budowę 40 km nowych wałów i kanału  Odra-Widawa oraz całkowitą przebudowę czterech mostów drogowych i jednego kolejowego.

– Warunkiem realizacji projektu jest jednoczesna modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego i budowa zbiornika retencyjnego w Raciborzu. Obie te części muszą być ze sobą spójne. Dzięki budowie zbiornika, ewentualna fala powodziowa zostanie spłaszczona na tyle, że nie powinna w naszym mieście przekroczyć poziomu 3100 m3/s. Następnie, dzięki wzmocnieniu wałów i zwiększeniu przepustowości Widawy, będziemy w stanie te 3100 m3/s przepuścić przez Wrocław tak, by fala nie wyrządziła szkód – tłumaczy Jerzy Weraksa, kierownik sekcji ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego w Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Dziś Widawa we Wrocławiu może przepuścić 90 m3 wody na sekundę. Po przebudowie jej korytem przepłynie nawet 360 m3/s. W przypadku wystąpienia powodzi kanałem odpływowym do Widawy puszczany będzie nadmiar wody, który nie będzie się już mieścił w Odrze. Na pierwszym odcinku robót prace obejmą budowę lub remont 16 km wałów, budowę jazu klapowego, przebudowę dwóch mostów drogowych i kolejowego. Na drugim odcinku do wykonania jest m.in. przebudowa lub postawienie 29 km wałów, przebudowa trzech mostów. Przebudowa Widawy zakończy się na przełomie 2016 i 2017 r. Wartość całej inwestycji wynosi 901 mln zł. (rp)

2015-02-24 11:40:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

14 grudnia, Warszawa, Szkolenie Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika, http://frdl.mazowsze.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter