Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Falochrony w Jarosławcu zabezpieczą morski brzeg

W Jarosławcu rozpoczęła się realizacja oczekiwanej od lat inwestycji, czyli budowa pięciu odcinków falochronów brzegowych oraz wyposażenie brzegu w kolejny system odwodnienia.

 

Nadmorski brzeg w Jarosławcu stopniowo się obsuwa, co stwarza zagrożenie dla mieszkańców miejscowości i turystów. Procesowi temu ma zapobiec budowa falochronów i przebudowa klifu.

Pięć falochronów

To jedna z największych inwestycji w historii Urzędu Morskiego w Słupsku (umowa z wykonawcą opiewa na kwotę ponad 92 mln zł) i nie lada wyzwanie logistyczne. Do wybudowania falochronów potrzeba bowiem 370 tys. ton kamienia. Połowa niezbędnego materiału będzie docierała na miejsce drogą morską poprzez port w Darłowie, gdzie w najbliższych miesiącach zacumuje ok. 100 statków. Pozostała część to transporty samochodowe i kolejowe. Wykonawca będzie korzystał z bocznicy kolejowej poligonu w Wicku Morskim oraz ze stacji kolejowej w Darłowie.

W ramach inwestycji zostanie wybudowanych pięć odcinków falochronów brzegowych o długości 250 m (3 szt.) i 100 m (2 szt.). Falochrony będą znajdowały się na wysokości opaski brzegowej. Zakłada się, że odległość między falochronami wynosić będzie ok. 250 metrów. Będzie to konstrukcja wygaszająca falowanie morskie, które aktualnie dociera do linii brzegowej, rozbijając się o opaskę brzegową.

Przebudowa klifu

Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, tłumaczy, że ponad milion zł zostanie wydany na kolejne prace przy klifie, który był naprawiany kilka lat temu. Pojawiają tam się bowiem wciąż problemy z odpowiednim odwadnianiem. W okolicach klifu zaplanowano drenaż: poziomu masywu, plaży i podnóża klifu, na łącznym odcinku blisko jednego kilometra. Prace ruszyły na początku stycznia. Wyznaczony termin ich ukończenia mija 26 sierpnia 2015 r. (rp)

 

 

 

2015-02-23 11:42:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

14 grudnia, Warszawa, Szkolenie Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika, http://frdl.mazowsze.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter