Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Targi Europoltech: Utworzenie jednolitego systemu łączności radiowej jest koniecznością

Tegorocznej edycji targów Europoltech towarzyszyły specjalistyczne konferencje.

Przedstawiciele Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podczas konferencji naukowo-technicznej „Cyfrowa łączność radiowa służb bezpieczeństwa publicznego dzisiaj i jutro – rozwój systemów i usług” zaprezentowali możliwości wykorzystania technologii LTE z uwzględnieniem systemów dyspozytorskich na potrzeby inteligentnych miast w sytuacjach kryzysowych. Na przykładzie Londynu i teoretycznego wystąpienia sytuacji zagrożenia życia uczestników i widzów maratonu, przedstawiono w jaki sposób technologie LTE mogą zostać wykorzystane przez funkcjonariuszy. Technologie umożliwiają m.in. zamontowanie kamer do dronów, dokładne pozycjonowanie podejrzanego samochodu czy zdalne połączenie funkcjonariusza w terenie z na przykład z saperem, który jest w drodze na miejsce zdarzenia i mógłby nie zdążyć przed detonacją ładunku.

Jerzy Sipa, dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji wyraził w imieniu funkcjonariuszy potrzebę utworzenia jednolitego systemu łączności między służbami.

– Potrzebujemy jednolitego systemu i mam nadzieję, że doczekamy się jego stworzenia. W tej chwili jesteśmy zmuszeni do działania w różnych systemach i bez narzędzi i rozwiązań zaprezentowanych podczas konferencji, byłoby nam dużo trudniej realizować zadania – podkreślał Jerzy Sipa.

Targi Europoltech to jednak nie tylko merytoryczne konferencje, ale zwłaszcza możliwość zaprezentowania nowych technologii służących do poprawy bezpieczeństwa publicznego. Zaprezentowane rozwiązania w znacznej części dotyczyły zabezpieczenia rozmów i przesyłu danych między użytkownikami i organizacjami.

– Obserwujemy nowe potrzeby polegające na tym, że członkowie organizacji mają co raz więcej danych i informacji do przekazania. Dane te trzeba chronić, ponieważ stanowią one realną wartość dla organizacji i firm – mówił Tomasz Zakrzewski, dyrektor ds. obronnych, bezpieczeństwa i technologii kosmicznych w Thales Polska.

Odpowiedzią na wyzwania związane z zabezpieczeniem urządzeń mobilnych ma być urządzenie Teopad, dzięki któremu standardowy tablet czy smartfon może być wykorzystywany w celach prywatnych i służbowych. Dzięki tej technologii tworzone są dwa odrębne środowiska. Użytkownik może korzystać z obu interfejsów (prywatny i służbowy) jednocześnie. Rozwiązanie umożliwia prowadzenie zaszyfrowanej rozmowy między dwoma urządzeniami Teopad bądź z centralą.

– Technologia jest z powodzeniem wykorzystywana we francuskiej administracji państwowej. Członkowie gabinetu mogą w bezpieczny sposób prowadzić rozmowy i wymieniać się danymi. Teopad jest certyfikowany przez francuską Narodową Agencję Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych – podkreślał Tomasz Zakrzewski.


2015-04-20 00:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

9-11 stycznia, Zakopane, IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Współczesne problemy zarządzania i bezpieczeństwa”, https://www.uth.edu.pl

13 stycznia, 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter