Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

           
Ukazał się nowy numer Bezpieczeństwa Publicznego

W najnowszym numerze m.in.:

  • Temat numeru: Koordynacja wodnej akcji ratunkowej; wypracowane procedury pomagają ratownikom wodnym w fazie reagowania
  • Aktualności: Powstaną dodatkowe bazy dla lotniczego pogotowia ratunkowego
  • Raport: przepisy o ochronie ludności wymagają dostosowania do czasu pokoju
  • Rozmowa numeru: Jednolity system łączności usprawni pracę funkcjonariuszy

Od redakcji

Przyszłość to jednolity system

Targi w dziedzinie bezpieczeństwa to szczególna i podwójna okazja: by przyjrzeć się nowym rozwiązaniom, ale także by się spotkać. Kolejna edycja Europoltechu już za nami. Można było zobaczyć z bliska nowe technologie i  dowiedzieć się, jak się je obsługuje.

Supernowoczesny sprzęt, tak niedawno jeszcze niedostępny, wchodzi do codziennego użytku i coraz częściej nawet zniechęca do przejścia ze służby na emeryturę. To taki sprzęt, że aż chce się pracować. Potwierdzają to zresztą statystyki MSW, według których coraz mniej funkcjonariuszy odchodzi na emeryturę. Częściowo przypisuje się to coraz lepszym warunkom pracy, które mają zrozumiałe przełożenie na długość pozostawania w służbie.

Jednolity system łączności służb to także technologia, która pewnie niejedną osobę przekonałaby do kontynuowania pracy. Niestety pozostaje nadal w sferze marzeń, więc trzeba komunikować się za pomocą dostępnych metod. Patrząc realnie, szybko nie powstanie. Zbyt wiele przeszkód na drodze do jego stworzenia. Ale żyjemy w czasach, kiedy przyszłość staje się teraźniejszością i wdrożenie takiego systemu jest przecież nieuniknione.

Sezon letni jest szczególnym wysiłkiem dla ratowników wodnych, ponieważ trzeba zadbać o bezpieczeństwo spragnionych odpoczynku nad wodą. Ich wyszkolony automatyzm przyjdzie na ratunek niejednej osobie potrzebującej pomocy. Mimo że WOPR dysponuje coraz nowocześniejszym sprzętem, udzielanie pomocy wciąż zależy tak naprawdę od sprawności i szybkości podejmowania działania ratowników, czyli od odpowiedniego szkolenia. Nigdy nie sposób przewidzieć scenariusza akcji ratowniczej, więc aby przyjść innym z pomocą, trzeba zadbać najpierw o własne bezpieczeństwo. Dotyczy to zresztą wszystkich funkcjonariuszy.

2015-05-04 17:13:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

17 października, Warszawa, Konferencja "Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem", http://pirbinstytut.pl

18-19 października, Siedlce, IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy, http://osg2018.pl

23-25 października, Kielce, TRANSEXPO 2018 - Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego, https://www.targikielce.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter