Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

MSW nie zmieni statusu ratowników

Posłanka PSL wystosowała do MSW postulat, by ratownicy medyczni otrzymali status służb mundurowych i byli wyposażeni w broń służącą do obrony.

 

Halina Szymiec-Raczyńska przekonuje, że ratowanie życia to jedynie część pracy ratowników medycznych. Posłanka argumentuje, że ratownicy coraz częściej muszą się mierzyć z wezwaniami do agresywnych uczestników libacji alkoholowych, bójek ulicznych i sprawców przemocy domowej.

Poprawić bezpieczeństwo

Postulat posłanki jest pokłosiem wydarzeń z Katowic, gdzie dwóch nastolatków obrzuciło kamieniami ambulans wiozący do szpitala ciężarną kobietę. Ataków na ratowników medycznych jest coraz więcej. Obecnie nie istnieje żaden centralny rejestr monitorujący tego typu przypadki, ale Grzegorz Nowak, ratownik medyczny z Krakowa, prowadzi bloga, gromadącego wszelkie sytuacje, w których ratownicy medyczni doświadczają agresji ze strony pacjentów czy osób postronnych.

Zdaniem Haliny Szymiec-Raczyńskiej sytuację ratowników mogłoby poprawić zrównanie ich statusu z tym, jaki mają służby mundurowe.

Urzędnicy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych tłumaczą, że ratownik medyczny (osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe) w świetle obowiązujących przepisów korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z 6 czerwca 1997 r. i wszelkie ataki agresji i przestępstwa skierowane przeciw funkcjonariuszom publicznym, w tym przypadku przeciw ratownikom medycznym, podlegają karze.

– Przeprowadzenie rzetelnej oceny ewentualnych zmian w przepisach prawa regulujących poszczególne aspekty statusu zawodowego ratowników medycznych wymaga konkretnych propozycji rozwiązań prawnych. Pamiętajmy, że decyzje w tej sprawie należą do Ministerstwa Zdrowia. Jeśli MZ uzna potrzebę zmiany przepisów w tym zakresie, MSW będzie uczestniczyć w ich procedowaniu na poziomie konsultacji międzyresortowych – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW.

Więcej w numerze lipiec/sierpień.

2015-06-29 15:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

14 grudnia, Warszawa, Szkolenie Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika, http://frdl.mazowsze.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter