Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


System wież strażniczych zostanie rozbudowany

Straż Graniczna zamierza do 2022 r. rozbudować system wież obserwacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt służący do monitoringu. W chwili obecnej wykorzystywanych jest 25 wież, docelowo ma być ich 48.

Wieże służą do obserwacji i nadzoru nad odcinkami granicy państwowej. Nie są zamaskowane i liczą po 35 i 50 m wysokości. Znajdują się one w różnej odległości od linii granicznej. Wieże są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w dalmierz laserowy i kamery termowizyjne, które wychwytują ruch w dzień i w nocy w promieniu 20 km. Urządzenia są przystosowane do pracy w każdych warunkach pogodowych, szczególnie w niskich temperaturach i podczas opadów deszczu lub śniegu. Obraz zaobserwowany przez kamery trafia do tzw. Lokalnych Ośrodków Nadzoru w placówkach straży granicznej. Obraz obserwowany jest przez funkcjonariuszy na bieżąco, a do tego zapisywany na twardych dyskach. Komputer nanosi też obraz z kamer na cyfrowe mapy, dzięki czemu od razu wiadomo, gdzie dokładnie doszło do przekroczenia granicy przez np. nielegalnych imigrantów czy przemytników.

Straż Graniczna w celu jeszcze większej poprawy sytuacji na polskich granicach planuje zakup dwóch samolotów wielosilnikowych, który w 90 proc. ma zostać sfinansowany z europejskiego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Samoloty mają być wykorzystywane w ramach misji agencji Frontex, w których uczestniczy Straż Graniczna. W czasie poza misjami samoloty mają patrolować polski odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. (rp)


źródło zdj. www.forsal.pl

2016-03-09 10:04:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

23-26 kwietnia, Poznań, Securex Poland – Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń, http://www.securex.pl/pl

24-26 kwietnia, Poznań, SAWO 2018 - Międzynarodowe Targi Środków Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa, http://sawo.mtp.pl/pl/

26 kwietnia, Warszawa, Konferencja IT w Uczelniach GigaCon, www.gigacon.org

Więcej wydarzeń...
Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter