Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Obrona terytorialna to nisza, którą trzeba wypełnić

Odtwarzane wojska obrony terytorialnej są naturalnym wsparciem dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa – uważa Ryszard Jakubczak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Temat współdziałania wojsk obrony terytorialnej ze służbami cywilnymi podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych został poruszony podczas konferencji „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja i kooperacja służb”. Zagadnienie przedstawił płk rez. Dr hab. Ryszard Jakubczak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. – Odtwarzanie wojska obrony terytorialnej idzie mozolnie. Są to jednak wojska, które są naturalnym wsparciem dla innych służb podczas zarządzania kryzysowego – podkreślał ekspert z WSP w Szczytnie.

Istotą takich wojsk jest zbieranie informacji na poziomie lokalnym, a także niesienie pomocy w sytuacji kryzysowej. Wojska operacyjne są zbyt cenne, by je do tego wykorzystywać, ale na wniosek wojewody mogą one zostać wykorzystane w akcji ratunkowej. Zadaniem wojsk obrony terytorialnej miałyby być wspieranie lokalnych służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, bez potrzeby angażowania sił operacyjnych. (rp)

Konferencja „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja i kooperacja służb”, 25 lutego 2016, Warszawa

2016-03-10 10:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter