Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Zmiany dla posiadaczy broni palnej zbyt surowe

Parlament Europejski zatwierdził zmiany w unijnych przepisach dotyczących posiadania broni palnej. Ostateczny ich kształt znacząco odbiega od oryginalnej propozycji Komisji Europejskiej.

Zmiany w przepisach dotyczących posiadania broni palnej zostały zaproponowane w grudniu 2015 r. przez Komisję Europejską, jako odpowiedź na serię zamachów terrorystycznych, w których wykorzystano legalnie nabytą broń. W trakcie prac parlamentarnych nad propozycją KE, europosłowie wprowadzili wiele zmian. Uznali oni bowiem, że oryginalna propozycja Komisji była zbyt surowa i wprowadzała zbyt wiele ograniczeń i mechanizmów kontroli.

Zgodnie z wyjściową propozycją KE, osoby cywilne miały mieć praktycznie uniemożliwiony dostęp do broni samopowtarzalnej (m.in. pistolety automatyczne oraz część karabinków, np. kałasznikowy). Więcej ograniczeń miało również zostać wprowadzonych na obrót i posiadanie egzemplarzy broni kolekcjonerskiej, broni historycznej oraz broni pozbawionej cech użytkowych (czyli takiej, z której nie da się strzelać).

Od początku europosłowie, a także część państw członkowskich, sygnalizowały Komisji, że nie podobają się im propozycje przez nią wysunięte. Już od roku przewodnicząca Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) w PE Vicky Ford (EKR, Wlk. Brytania) tłumaczyła, że w jej opinii KE źle przygotowała zmiany, więc ich przyjęcie „zagroziłoby interesom muzeów, kolekcjonerów, historyków oraz siłom rezerwowym w państwach członkowskich”. Dlatego też najpierw IMCO, a potem całe posiedzenie plenarne przyjęło wiele poprawek do propozycji KE zanim wyraziło na nią zgodę.

Parlament ostatecznie nie zgodził się na zakaz dostępu do broni samopowtarzalnej. Europosłowie odrzucili też proponowane ograniczenie pojemności magazynków do 20 nabojów. Natomiast PE zgodził się na to, by broń pozbawiona cech użytkowych, która jednak w łatwy sposób może być z powrotem przystosowana do strzelania ostrą amunicją, musiała być rejestrowana w taki sam sposób, jak zwykła broń.

Teraz zmiany w dyrektywie będą musiały być jeszcze zatwierdzone przez państwa członkowskie na forum Rady UE. Po tym zmiany będą mogły wejść w życie, a kraje unijne będą miały 18 miesięcy na ich wprowadzenie do przepisów krajowych.

Źródło: www.euractiv.pl

2017-03-21 08:03:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

14 grudnia, Warszawa, Szkolenie Radzenie sobie z klientem używającym gróźb (agresja słowna, szantaż, napastliwość) w stosunku do urzędnika, http://frdl.mazowsze.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter