Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Kierowcy będą mogli jeździć bez prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego

Poseł Tomasz Jaskóła z ugrupowania Kukiz ‘15 wystosował do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Andrzeja Adamczyka, interpelację poselską w sprawie możliwości jazdy samochodem bez dokumentów do kontroli oraz otrzymał sprzyjającą odpowiedź.

We wcześniej wspomnianej interpelacji, Poseł poruszył ważną dla kierowców kwestię posiadania przez nich między innymi prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu czy aktualnego ubezpieczenia OC. W tym celu wystąpił z zapytaniem, czy planowana jest zmiana przepisów, które obecnie nakładają na osoby kierujące samochodem obowiązek posiadania do kontroli dokumentów w wersji papierowej. Krytykę obecnych uregulowań prawnych Poseł Jaskóła argumentował faktem, że każdy zainteresowany może znaleźć dane związane z historią pojazdu na portalu www.historiapojazdu.gov.pl, a co się z tym wiąże dostęp do nich mają w szczególności polskie służby. Ponadto podkreślił, że skoro funkcjonariusze Policji posiadają odpowiednie dane, to obowiązek noszenia przez kierowców dokumentów nie zawiera praktycznych przesłanek.

Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa okazało się w tej sprawie przychylne, bowiem rozpoczęła się realizacja projektu wstępnego „mDokumenty”, który ma na celu eliminację konieczności noszenia dokumentów przy sobie oraz dostęp do nich w formie elektronicznej. Jak podkreśla Kazimierz Soliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – projekt znajduje się w fazie testów na dowodach osobistych w kilku polskich miastach. Natomiast w przyszłości tym sposobem do systemu mają zostać wprowadzone także inne dokumenty, takie jak prawo jazdy czy dowód rejestracyjny samochodu.

W odpowiedzi na interpelację ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa można znaleźć także informację o prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji pracach analityczno-biznesowych, mających na celu znalezienie pomysłów sprzyjających posługiwaniu się przez obywateli elektronicznymi wersjami dokumentów w formie mDokumentu. Rozwiązanie to ma mieć swoje podłoże w obowiązujących przepisach prawnych, a według wstępnych ustaleń będzie oparte na Systemie Informatycznym CEPiK2.0.

Ministerstwo zakomunikowało także, że dostęp do dokumentów kierowcy oraz pojazdu będzie możliwy za pomocą specjalnej aplikacji na telefony komórkowe (po uprzedniej aktywacji właściciela i kierowcy pojazdu) oraz poprzez terminale mobilne funkcjonariuszy Policji.

Źródło: Informacja prasowa z Biura poselskiego posła na Sejm RP Tomasza Jaskóły

2017-08-28 09:17:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

24 stycznia, Warszawa, "Bezpieczeństwo obiektów i obszarów - monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń", http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, 
"Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter