Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Wozy bojowe dla strażaków ochotników z województwa kujawsko-pomorskiego

Na wyposażenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie trafiło siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Część tego sprzętu przeszła już chrzest bojowy podczas akcji usuwania skutków sierpniowych nawałnic.

W ramach kończącego się właśnie pierwszego etapu przedsięwzięcia nowoczesne wozy typu GCBA (ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą) otrzymało siedem jednostek z regionu:

  • OSP Papowo Toruńskie (powiat toruński, gmina Łysomice),

  • OSP Lniano (powiat świecki, gmina Lniano),

  • OSP Śmiłowice (powiat włocławski, gmina Choceń),

  • OSP Tłuchowo (powiat lipnowski, gmina Tłuchowo),

  • OSP Straszewo (powiat aleksandrowski, gmina Koneck),

  • OSP Jabłonowo Pomorskie (powiat brodnicki, gmina Jabłonowo Pomorskie),

  • OSP Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski, gmina Nowa Wieś Wielka).

Wartość każdego samochodu to około 900 tysięcy złotych. Wszystkie wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinie zainstalowany jest radiotelefon, a z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 7 ton. Nadwozie pożarnicze wyposażono w skrytki sprzętowe zamykane aluminiowymi żaluzjami. Zbiornik wody ma pojemność 5000 l, a zbiornik środka pianotwórczego 500 l. Wozy mają też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Maksymalna wydajność pompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy 6 kW.

– To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Sprzęt jest niezbędny do prowadzenia profesjonalnych akcji ratunkowych. Ostatnie nawałnice potwierdzają, że może być potrzebny w każdej chwili. W naszym regionie nie brakuje wspaniałych strażaków, którzy niosą pomoc bezinteresownie, organizują się w strukturach ochotniczych i współpracują na partnerskich zasadach z Państwową Strażą Pożarną. Dziś spotkaliśmy się, by powiedzieć im „dziękuję” i przypomnieć, że mogą liczyć na naszą pomoc – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Całkowity koszt tego etapu projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach naszego RPO wynosi 4,2 miliona złotych.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

2017-08-30 07:51:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

17 października, Warszawa, Konferencja "Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem", http://pirbinstytut.pl

18-19 października, Siedlce, IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy, http://osg2018.pl

23-25 października, Kielce, TRANSEXPO 2018 - Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego, https://www.targikielce.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter