Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Lubelskie razem z kołami łowieckimi przeciw ASF

W siedzibie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej  wicemarszałek Grzegorz Kapusta podpisał w imieniu Województwa Lubelskiego porozumienia z 39 kołami łowieckimi dzierżawiącymi obwody łowieckie na terenach zagrożonych afrykańskim pomorem świń (ASF).

Celem umowy z łowczymi jest przyśpieszone ograniczenie populacji dzików, które są jednym z głównych przyczyń rozprzestrzeniania się wirusa, poprzez premiowanie myśliwych kwotą 200 zł za każdą odstrzeloną samicę dzika ważącą powyżej 30 kg.

W akcji będą mogli brać udział myśliwi z terenu wytyczonego przez zaktualizowany załącznik do Decyzji Wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich.

Jedynym warunkiem, jaki musi być spełniony przez koła łowieckie w celu otrzymania premii, jest zrealizowanie w 100 proc. odstrzału sanitarnego założonego dla danego obwodu łowieckiego. Odstrzał premiowany ma być realizowany w ramach zatwierdzonego rocznego planu łowieckiego.

Współpraca z myśliwymi to kolejny etap zainicjowanych przez marszałka województwa działań, które finalnie mają pomóc hodowcom trzody chlewnej, zagrożonym całkowitą likwidacją hodowli. Wcześniejszym było ogłoszenie akcji wypłaty nagród (200 zł) za zgłoszenie znalezienia martwego dzika. W sumie na walkę z ASF-em Samorząd Województwa Lubelskiego przeznaczył 450 tys. zł (180 tys. na wypłaty nagród za zgłoszenia martwych dzików i 270 tys. za odstrzały dla myśliwych).

Źródło: www.lubelskie.pl

2017-09-05 09:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

17 października, Warszawa, Konferencja "Zarządzanie kryzysowe w systemie kierowania bezpieczeństwem", http://pirbinstytut.pl

18-19 października, Siedlce, IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy, http://osg2018.pl

23-25 października, Kielce, TRANSEXPO 2018 - Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego, https://www.targikielce.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter