Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Wrocław prowadzi bezkompromisową walkę z barszczem kaukaskim

We Wrocławiu obserwuję się siedliska barszczy kaukaskich, które mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet życia. Gmina od kwietnia 2018 r. aktywnie wspiera usuwanie tych roślin z terenów prywatnych, zwłaszcza tam gdzie jest to szczególnie uzasadnione względami bezpieczeństwa.


Kaukaskie barszcze to największe rośliny zielne na świecie. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m, jednak potrafią dorastać do 4-5 m, a nawet i więcej. W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe. Miasto podpisało w tym roku umowę ze specjalistyczną firmą na usuwanie zagrażających zdrowiu barszczy.

W razie wystąpienia takiego przypadku, należy ten fakt zgłosić do Straży Miejskiej Wrocławia lub do Biura Ochrony Przyrody i Klimatu, podając w miarę możliwości bliższe informacje, tj. imię i nazwisko właściciela terenu, na którym rośnie barszcz, nr kontaktowy oraz adres. Wszystkie zgłoszone przypadki zostaną zweryfikowane przez Straż Miejską Wrocławia.

Barszcze w optymalnych warunkach rosną jak rośliny dwuletnie i rozmnażają się wyłącznie z nasion. Barszcz można niszczyć mechanicznie w drugim roku wegetacji, gdy wyrastają pędy.

W miejscach, na których doszło do rozsiania się nasion barszczu, walkę należy zaplanować na 3-4 lata (zgodnie z żywotnością nasion). Zabiegi opryskiwania można wykonać:

  • wiosną do połowy maja, na siewki (do fazy rozety);

  • wczesnym latem, od czerwca, w okresie wytwarzania pędów kwiatowych, do początku kwitnienia;

  • późnym latem do jesieni gdy rośliny osiągną fazę dobrze rozwiniętej rozety (wysokość roślin od 15 do 35 cm);

  • późnym latem do jesieni, na osobniki wieloletnie, gdy rośliny zaczynają gromadzić substancje pokarmowe w korzeniach.

Źródło: https://www.wroclaw.pl

2018-06-12 07:35:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter