Czy działalność nierejestrowaną wlicza się do emerytury?
Wielu Polaków decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy wybierają pełną legalizację swojego biznesu i rejestrację jako przedsiębiorcy, podczas gdy inni zdecydowani są działać nieformalnie, bez wpisu do ewidencji. Często pojawiające się pytanie dotyczące takiej formy prowadzenia działalności to: czy praca nierejestrowana będzie miała wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury? W tym artykule przyjrzymy się tematowi bliżej.
Prawo pracy a samozatrudnienie
Zanim przejdziemy dalej, warto zrozumieć różnicę między pracownikiem a osobą samozatrudnioną. Osoba będąca pracownikiem jest objęta umowami o pracę lub inna formą stosunku pracy u konkretnego pracodawcy. Z kolei osoba samozatrudniona prowadzi własną firmę i świadczy usługi dla klientów lub sprzedaje produkty.
Rejestracja działalności gospodarczej
Jednym z pierwszych kroków, jakie podejmujemy decydując się na prowadzenie legalnej działalności gospodarczej, jest rejestracja naszego biznesu. Rejestrując firmę w odpowiednich instytucjach (np. Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji CEIDG), otrzymujemy NIP oraz REGON i stajemy się pełnoprawnymi przedsiębiorcami.
Czy warto rejestrować swoją firmę?
Odpowiedź na to pytanie może być różna dla każdego z nas. Istnieje wiele korzyści wynikających z formalizacji własnego biznesu: dostęp do dotacji i funduszy unijnych, możliwość wystawiania faktur VAT czy prawo do ubezpieczania siebie jako przedsiębiorcy społecznego w ZUS-ie.
Prowadzenie nieformalnej działalności
Niemniej jednak wielu Polaków decyduje się działać bez rejestracji firmy – poza systemem formalnym. Często powodem takiego wyboru są koszty utrzymania legalnego biznesu lub brak potrzeby skali prowadzonej aktywności zarobkowej.
Emerytura a praca nierejestrowana
Wracając do głównego pytania tego artykułu: czy działalność nierejestrowana wlicza się do emerytury? Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to od wielu czynników.
ZUS a praca nierejestrowana
Jeśli prowadzisz własną firmę bez rejestracji i nie opłacasz składek ZUS-u, oznacza to brak wpływu na wysokość przyszłej emerytury. System ubezpieczeń społecznych działa tak, że aby mieć prawo do świadczenia emerytalnego, trzeba regularnie opłacać składki przez określony czas (minimalny okres wynosi 20 lat).
Dochody z pracy nierejestrowanej a obowiązek podatkowy
Nieformalne dochody uzyskane ze sprzedaży usług lub produktów również mogą wiązać się z obowiązkami podatkowymi. W Polsce istnieje tzw. „limit przychodowy”, który po przekroczeniu wymaga rozliczenia i zapłaty należnego podatku dochodowego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
Gdy zarobimy ponad ustaloną kwotę limitu przychodu rocznie – obecnie wynosi on 20 556 zł – musimy samodzielnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i zapłacić należny podatek dochodowy. Nie jest to jednak równoznaczne z opłacaniem składek na ZUS.
Ważność rejestracji działalności gospodarczej
Mimo że prowadzenie nieformalnej działalności może wydawać się atrakcyjne ze względu na niższe koszty, warto przemyśleć długoterminowe konsekwencje takiego wyboru. Rejestracja firmy wiąże się zarówno z korzyściami finansowymi, jak i większą stabilnością w kontekście emerytury.
Korzyści formalizacji biznesu
Jako przedsiębiorca płacisz regularne składki do ZUS-u oraz podatki od swoich dochodów. Dzięki temu masz prawo do świadczenia emerytalnego oraz innych benefitów, które mogą wpływać pozytywnie na twoją sytuację finansową w późniejszym okresie życia.
Zabezpieczanie siebie a rodzina
Kolejnym wa
Wezwanie do działania: Sprawdź, czy Twoja działalność nierejestrowana będzie wliczana do emerytury! W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie, odwiedź stronę internetową gminy Chorzele pod adresem: https://www.gminachorzele.pl/.