Czy pracownik musi wyrazić zgodę na oddelegowanie?
Temat oddelegowania pracownika budzi wiele kontrowersji i pytań. Często pojawia się pytanie, czy pracownik musi wyrazić swoją zgodę na taką formę przeniesienia do innego miejsca pracy. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię oraz omówić najważniejsze aspekty dotyczące praw pracowniczych w przypadku oddelegowań.
Co to jest oddelegowanie?
Pierwszą rzeczą, którą warto sobie uświadomić, jest definicja samego terminu „oddelegowanie”. Odbywa się ono w momencie tymczasowego przeniesienia pracownika przez jego obecnego lub nowego pracodawcę do innej jednostki organizacyjnej tego samego przedsiębiorstwa lub też do zupełnie innego zakładu pracy.
Cel oddelegowania
Najczęściej spotykane przyczyny decyzji o delegowaniu to konkretny projekt realizowany przez firmowe oddziały albo potrzeba wsparcia kadrowego w danym miejscu bądź czasowo zmniejszenie wymiaru godzin pracy dla danej osoby (np. ze względów zdrowotnych).
Zgoda a obowiązek
Kiedy dochodzi do sytuacji, gdy firma chce skorzystać z usług pracownika w innym miejscu, powstaje pytanie, czy takie oddelegowanie wymaga zgody samego pracownika. Istnieje wiele różnic i interpretacji prawa pracy na ten temat.
Ogólna zasada
W Polsce obowiązuje ogólna zasada kontraktowej swobody stron umowy o pracę. Oznacza to, że strony (pracownik i pracodawca) mogą sami decydować o warunkach współpracy – oczywiście pod pewnymi ograniczeniami ustawowymi oraz wynikającymi ze zbiorowego prawa pracy lub układów zbiorowych.
Zgodność ze wzorcem umowy
Należy pamiętać jednak, że jeśli oddelegowanie jest przewidziane przez wzorzec umowy lub regulamin wewnętrzny przedsiębiorstwa jako jednostronne uprawnienie danego zakładu – nie ma już mowy o tymczasowości tej zmiany miejsca wykonywania obowiązków służbowych danej osoby.
Prawo do sprzeciwu?
Często spotykane są przypadki braku chęci udziału w delegacji przez samych interesantów. Wtedy warto przytoczyć kolejne przepisy Kodeksu Pracy dotyczące tego zagadnienia:
Kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego
Jedną z możliwości sprzeciwu pracownika wobec oddelegowania może być obawa o swoje zdrowie lub życie. Jeśli zatrudniona osoba posiada ważne powody, które uzasadniają niechęć do podróży służbowej (np. zagrożenie epidemiczne), ma prawo zgłosić to jako swój argument.
Oddelegowanie za granicę
Kiedy mowa o delegacji poza granice Polski, warto wspomnieć także o możliwościach korzystania przez osobę wyjazdową z dodatkowych świadczeń finansowych czy ubezpieczeniowych – wynikających np. ze stosunków między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Zasady regulujące delegację zagraniczną
W przypadku pracy tymczasowej na terenie innego kraju niż Polska istotnym jest przestrzeganie prawa danego państwa – zarówno jeśli chodzi o kwestię umowy jak i płacy oraz warunki bytowe tamtejszych pracowników. Warto sprawdzić odpowiednie akty prawne dotyczące konkretnych aspektów tego typu działalności gospodarczej w miejscu docelowym naszego pobytu.
Prawa pracownika podczas oddelegowania
Jak już wiemy, sam fakt zostania oddelegowanym nie wymaga formalnej zgody samego interesanta – jednakże zachowane są pewne prawa pracownicze, które warto znać i przysługują każdemu.
Zasady wypłaty wynagrodzenia
Podstawowe prawo dotyczy oczywiście wynagrodzenia. Pracownik oddelegowany ma zagwarantowane takie samo uposażenie jak w miejscu wyjazdu – niezależnie od tego, czy jest to kraj obcy czy też jedynie inny oddział naszej firmy.
Dodatki za delegację
Ponadto osoba podróżująca służbowo często ma możliwość otrzymywania dodatkowych świadczeń finansowych – na pokrycie kosztów transportu, zakwaterowania oraz diety (jeśli pobyt jest dłużej niż jeden dzień).
Kwestia czasowa i limitów
Należy jednak pamiętać o tymczasowości tych zmian miejsca pracy. Jeśli okres trwania delegacji zostanie znacznie przedłużony lub będziemy musieli stale jeździć między różnymi lokalizacjami – mogą pojawić się nowe regulacje co do wysokości przyznawanych beneficjów bądź całkowitego ich braku.
Podsumowanie
Oddelegowanie pracownika może być zarówno korzystne
Tak, pracownik musi wyrazić zgodę na oddelegowanie.
Link tagu HTML: Kliknij tutaj