Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem

0
301
Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem

Zanim zdecydujemy się na wynajem lub sprzedaż mieszkania, to trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Wszystkie prace przygotowawcze zaprocentują podczas oględzin dokonywanych przez potencjalnych klientów. Jakie kroki warto poczynić, zanim wystawimy ogłoszenie o naszym mieszkaniu?

Estetyczny wygląd sprzedawanej nieruchomości

Jednym z podstawowych kroków jest to, że właściciel mieszkania bez względu na to, czy chce wynająć czy sprzedać mieszkanie, to musi je przygotować tak, aby ładnie się prezentowało. Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, na przykład omegabuildings we Wrocławiu, nie oczekujemy zdjęć pokazujących jak będzie wyglądać urządzone mieszkanie. Wynika to z faktu, że najczęściej kupujemy mieszkanie w surowym stanie, zdjęcia na stronie sprzedawcy to plan techniczny mieszkania, wskazujący metraż pomieszczeń, ich rozmieszczenie. Niektórzy deweloperzy tworzą wizualizację przykładowego mieszkania, żeby potencjalny kupujący potrafił sobie wyobrazić, jak mogłoby wyglądać wykończone wnętrze. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy chcemy sprzedać używane mieszkanie. Wtedy konieczne jest wysprzątanie mieszkania do takiego stanu, żeby było czyste, estetyczne i schludne. Dzięki temu będziemy mogli wykonać dokładne zdjęcia, które będą w atrakcyjny sposób prezentować nieruchomość. Sprzyja to również pozostawieniu po sobie dobrej opinii u kupującego. Koniecznym elementem jest także zadbanie o zebranie dokumentacji na temat nieruchomości. Dzięki temu, nawet jeśli szybko po wystawieniu ogłoszenia pojawi się klient, to nie będziemy tym zaskoczeni.

Przyjemny wygląd mieszkania na wynajem

To prawda, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Jeśli mamy tego świadomość, to zrobimy wszystko, żeby mieszkanie na wynajem było solidnie wykończone i prezentowało się tak, że sami chętnie byśmy w nim zamieszkali. Rynek mieszkaniowy jest pełen różnego rodzaju ofert wynajmu mieszkań. W dużych miastach, takich jak Wrocław, zapotrzebowanie na mieszkania jest bardzo duże. Bardzo atrakcyjną opcją są oferty mieszkań do wynajmu bezpośrednio od deweloperów. Wrocławski kimorent na swojej stronie zaprezentowane ma nowe mieszkania do wynajęcia, całkowicie wyposażone i umeblowane. Jeśli my mamy do wynajęcia mieszkanie, które już było używane, to dobrze jest je doprowadzić do takiego stanu, żeby wyglądało jak najbardziej neutralnie. Chodzi o to, żeby nie było tam żadnych przedmiotów poprzednich mieszkańców, nawet takich jak kwiatki i rośliny. Nie do pomyślenia jest w ogóle sytuacja, w której wynajmuje się mieszkanie, ale mimo wszystko właściciel przechowuje w mieszkaniu część swoich rzeczy, jak na przykład nieużywane książki, sprzęty, naczynia, ozdoby.

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Mieszkania, które przeznaczone są na wynajem dzielą się na takie, które posiadają podstawowe wyposażenie oraz na takie, które nowi lokatorzy muszą sami sobie urządzić. Co powinno wchodzić w skład wyposażenia, jeśli na taką opcję wynajmu się zdecydowaliśmy? Jednym z takich niezbędnych elementów jest umeblowana kuchnia. Trudno sobie wyobrazić, że każdy nowy lokator będzie kupował meble do kuchni. Wszystkie inne meble dosyć łatwo nabyć i przetransportować, ale meble kuchenne są raczej stałą częścią mieszkania. Jeśli decydujemy się na wynajem umeblowanego mieszkania, to musimy postarać się o szafę, komodę, łóżko, kanapę, stół, krzesła, biurko i inne niezbędne meble. Jeśli musimy zakupić meble, to może warto poczekać na podpisanie umowy z konkretnymi lokatorami i wtedy zakupimy meble według ich potrzeb. Może się na przykład okazać, że nie mają potrzeby posiadania biurka, a woleliby w to miejsce jedną dodatkową komodę. Są także lokatorzy, którzy mają na przykład swoje łóżko albo materac. To kolejny powód, dla którego warto przeczekać z zakupem i urządzaniem wnętrza. Dzięki temu my odciągniemy w czasie zakup łóżka do następnych lokatorów, a wynajmujący będą mieli miejsce, żeby ustawić swoje łóżko.

Czystość mieszkania

Po każdej wyprowadzce lokatorów, właściciele mieszkania powinni poświęcić czas na dokładne wysprzątanie każdego kąta w mieszkaniu. Zdający mieszkanie mogli posprzątać mieszkanie, ale zadaniem właścicieli jest zadbanie o to, żeby następni lokatorzy wprowadzali się do mieszkania, w którym każdy kąt jest czysty. Jeśli nie mamy czasowych możliwości tego zrobić, to można zatrudnić firmę sprzątającą, która zrobi to według naszych wytycznych. Jeśli zachodzi konieczność, to warto odmalować mieszkanie, nikt przecież nie chce mieszkać w brudnych ścianach. Niektórzy właściciele mieszkań w umowie najmu zaznaczają, że zdawane mieszkanie ma być odmalowane lub odświeżone. Dzięki temu każdy następny lokator wprowadza się do czystej nieruchomości.

Zanim wynajmie się lub sprzeda mieszkanie, to właściciele mieszkań muszą poświęcić sporo czasu na doprowadzenie mieszkania do stanu, w którym nowi lokatorzy z przyjemnością zamieszkają. Nie chodzi o luksusowe wyposażenie, ale o czyste i estetyczne wnętrze. Jeśli tak zadbane mieszkanie znajdzie się na jakimkolwiek portalu ogłoszeniowym, to z pewnością znajdzie swojego nabywcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here