Jakie powinny być buty robocze?

0
330
Jakie powinny być buty robocze

Zacznijmy od oczywistości: buty robocze to podstawowy element każdego ubrania roboczego, natomiast bezpieczeństwo na miejscu pracy powinno stanowić priorytet dla każdego pracodawcy i pracownika. Nic więc dziwnego, że wszelkie zalecenia nakazują właśnie do tej partii uniformu przywiązywać szczególną uwagę. Nie w każdym przypadku jednak wybierane przez pracowników modele butów można określać jako obuwie ochronne oraz buty robocze. Wyjaśniamy, czym różnią się te dwie kategorie i jakie wymagania powinny spełnić.

1. Jak dobrać buty robocze?

2. Buty robocze a buty ochronne – różnice

3. Jak dbać o obuwie robocze?

Gdzie znaleźć wysokiej jakości obuwie robocze BHP? Różne modele obuwia ochronnego znajdziesz w sklepach branżowych, takich jak optimumbhp.pl, gdzie dostępna jest także odzież robocza, maski, kaski, akcesoria oraz inne artykuły BHP.

Jak dobrać buty robocze?

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zastanowić się, do pracy jakiego charakteru potrzebne będą męskie buty robocze. Inny model trzeba wybrać, gdy areną działań jest plac budowy, inną – magazyn lub hala produkcyjna. Różne środowiska wymagają różnego rodzaju zabezpieczeń.

Buty określane obuwiem roboczym różnią się między sobą fasonem oraz stopniem wyposażenia. Znajdziemy wśród nich zabudowane półbuty robocze, ale także trzewiki robocze czy sandały robocze. Odrębną kategorię stanowią kalosze robocze. Każdy z tych wariantów jest zbudowany w różny sposób, wyposażony w inne wzmocnienia, a w efekcie oferujący różne stopnie ochrony.

Oczywiście, bardzo duże znaczenie ma również dobre dopasowanie. W butach roboczych pracownicy spędzają wiele godzin, dlatego musi to być obuwie wygodne. Pięta powinna dobrze przylegać do buta, a on sam nie może być za mały, by nie uciskać – podczas pracy noga może spuchnąć, ani za duży, by nie utrudniał poruszania się i wykonywania obowiązków.

Buty robocze a buty ochronne – różnice

Bardzo ważne, by dokonać rozgraniczenia pomiędzy butami roboczymi a ochronnymi. Często używa się tych terminów zamiennie, jednak przy zakupie ważne jest zrozumienie, że mają one zupełnie inne właściwości niż obuwie robocze.

Obuwie ochronne zazwyczaj zapewnia jednocześnie ochronę przed różnymi rodzajami zagrożeń. Stopień tej ochrony zależy głównie od użytych materiałów, konstrukcji oraz ewentualnego wyposażenia w dodatkowe elementy, takie jak podnoski, wkładki antyprzebiciowe czy ochraniacze na kostki czy śródstopie. Buty robocze są stosowane w miejscach pracy, gdzie wymagane jest specjalistyczne, sanitarno-higieniczne obuwie. Niemniej jednak, nie posiadają one cech ochronnych, jakie posiada obuwie ochronne. Oznacza to, że nie są traktowane jako środek ochrony indywidualnej.

Jak dbać o obuwie robocze?

Prawidłowa konserwacja i utrzymanie w czystości mają istotny wpływ zarówno na trwałość produktu, jak i na komfort jego użytkowania. Zwłaszcza obuwie jest narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak brud, wilgoć, sól czy substancje chemiczne. Poprawna pielęgnacja może wydłużyć ich żywotność.

Z reguły zaleca się, aby przed pierwszym użyciem butów zabezpieczyć je odpowiednią pastą lub impregnatem. Ważne jest, aby dobierać środek pielęgnacyjny odpowiedni do rodzaju materiału, z którego wykonane są buty. Przy ściąganiu butów zaleca się używanie łyżki, aby uniknąć uszkodzeń. Buty powinny być zawsze starannie zasznurowane, a podczas ich zdejmowania konieczne jest ich rozwiązanie. Regularne czyszczenie butów jest niezbędne i powinno odbywać się zgodnie z instrukcją obsługi, dostosowanej do materiału, z którego są wykonane. Ważne jest również, aby unikać przemaczania butów i unikać noszenia tej samej pary codziennie, co pozwoli zachować ich jakość na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here