Kiedy mówimy o wypadku w pracy?

0
292
BHP

Podczas wykonywania swoich codziennych, służbowych obowiązków, nierzadko pracownicy narażeni są na losowe sytuacje. Niekiedy noszą one znamiona wypadku. Nie każda sytuacja jednak zgodnie z prawem zostanie uznana za wypadek w pracy. W tym zakresie prawo dostarcza jasnych odpowiedzi. Jakie zdarzenia kwalifikowane są jako wypadek?

Kiedy możemy mówić o wypadku z pracy?

Aby zdarzenie zakwalifikować jako wypadek w pracy muszą zostać spełnione wszystkie przesłanki, które opisuje prawo. Jasno mówią o tym zasady BHP, które powinien znać zarówno pracodawca, jak i pracownik. Sytuację tę opisano skrupulatnie w ustawie, pochodzącej z 2002 roku. Wtedy to pojawiły się konkretne wytyczne dotyczące kwalifikowania wypadku w pracy.

Aby mówić o wypadku w pracy, musi być to zdarzenie, które zostało wywołane przez czynnik zewnętrzny. Dyskwalifikacją są więc np. choroby. Musi być to sytuacja niespodziewana, nagła. Przyjmuje się, że zdarzenie nie może trwać dłużej, niż jedna zmiana. Konsekwencją opisywanego zdarzenia powinno być doświadczenie urazu lub śmierć. Bardzo ważne jest również to, że do wypadku musi dojść podczas wykonywania obowiązków na zlecenie osoby przełożonej lub podczas gotowości do pracy.

Wypadek w pracy – co robić?

Gdy dojdzie do wypadku w pracy, nie pozostaje to jedynie sprawa między przełożonym a pracownikiem. Należy uruchomić całą machinę procedur. O całej sytuacji należy powiadomić odpowiednie służby – poza pogotowiem, policją lub strażą pożarną musi być to także Powiatowa Inspekcja Pracy. Jeśli w wyniku wypadku doszło do zgonu pracownika, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub ucierpiało wiele osób, w sprawę angażowana jest również prokuratura. Okoliczności zdarzenia bada wówczas specjalnie w tym celu powołany zespół niezależnych ekspertów.

Czy można uniknąć wypadku w pracy?

Każdy z nas – zarówno pracownicy jak i pracodawcy – chciałby uniknąć wypadków. Ich reperkusje mogą być naprawdę poważne nie tylko dla samego zakładu, ale przede wszystkim dla ich ofiar. Niestety, choć wypadków nie zawsze można uniknąć, bo zdarzają się nagle i niespodziewanie, to możemy minimalizować ryzyko ich wystąpienia. W tym celu warto postawić na cykliczne szkolenia BHP.

Nie wystarczy przeprowadzenie takiego szkolenia raz, podczas podejmowania zatrudnienia w danym zakładzie. Przełożony powinien zadbać o organizacji kursów regularnie. Pozwoli to pracownikom nie tylko utrwalić swoją wiedzę, ale i zaktualizować ją o nowe informacje. Szkolenia mogą odbywać się stacjonarnie lub za pośrednictwem platform e-learningowych.

Zaufaj doświadczeniu

Jeśli szukasz wysokiej jakości szkoleń z zakresu BHP dla swoich pracowników, warto postawić na SQDA. To firma, która nie tylko dostarcza kursy, ale również samodzielnie je tworzy. Szkolenia dostępne są m.in. w formie wygodnego e-learningu, który może być skierowany również do pracowników zagranicznych. Solidna dawka wiedzy łączy się tu z zaangażowaniem kursanta i interaktywnymi planszami, quizami, ciekawymi grafikami. Całość szkolenia zakończona jest testem wiedzy i uzyskaniem certyfikatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here