CIT N1 to deklaracja podatkowa, którą składają przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), a także jednoosobowe działalności gospodarcze oraz osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W CIT N1 zgłaszane są dochody uzyskane przez te podmioty w ciągu roku kalendarzowego oraz kwota należnego podatku od tych dochodów.
Wymagania formalne dla składającego CIT N1
Kto składa CIT N1? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób prowadzących działalność gospodarczą. W Polsce podatnicy CIT muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe w formie CIT N-1. Jednakże przed przystąpieniem do procesu jego sporządzenia należy zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami formalnymi dla składającego.
Przede wszystkim warto pamiętać o terminach składania deklaracji. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do dokonania wpłaty pierwszej raty podatku dochodowego najpóźniej 20 kwietnia każdego roku oraz do dostarczenia formularza CIT-N za poprzedni rok kalendarzowy nie później niż 3 miesiące po upływie tegoż okresu rozliczeniowego czyli np.: jeśli chodzi o lata odstęp między datą końcowego dnia opłaconych ratalnych wpłat a dniem doręczenia organowi właściwemu ostatniego dokumentu (np.CIT -N) wynosi trzy miesięcy i liczony jest od dnia następującego po upływie danego roku kalendarzowego.
Drugim ważnym elementem przygotowania deklaracji jest posiadanie odpowiednich dokumentów i informacji dotyczących firmy takich jak: bilans lub zestawienie sum kontrolnych ksiąg rachunkowych, rachunek zysków i strat, spis inwentarza na koniec roku obrotowego oraz ewidencja środków trwałych. Wszystkie te dokumenty muszą być sprawdzone pod kątem ich poprawności przez biegłego rewidenta lub księgowego.
Kolejnym ważnym elementem jest właściwe wypełnienie formularza CIT N-1. Deklarację tę należy sporządzić za pomocą programu Pity 2020 udostępnionym bezpłatnie przez Ministerstwo Finansów. Po wprowadzeniu odpowiednich danych do programu powinno się dokładnie zweryfikować wszystkie pola deklaracji przed jej wysłaniem.
Warto pamiętać także o tym, że składając CIT-N należy uważać na bieżące zmiany w przepisach prawnych dotyczących podatków dochodowych od osób fizycznych (PIT) czy też firmowych (CIT). Przykładem takiej sytuacji może być wprowadzenie ulgi abolicyjnej dla mikroprzedsiębiorców polegającej na nieopodatkowaniu przychodu ze sprzedaży towaru lub usług po cenach niższych od kosztów ich uzyskania.
Ostatnim aspektem formalnym są sankcje finansowe wynikające z niedopełnienia obowiązkowej procedury rozliczeń rocznych – mogą one bowiem wiążemy się zarówno z karaniemi jak również utratom płynności finansowej naszej firmy. Warto zatem pamiętać o terminach, dokumentach oraz właściwym wypełnieniu formularza CIT N-1.
Podsumowując, składanie deklaracji podatkowych to dla wielu przedsiębiorców nie lada wyzwanie. Jednakże zapoznanie się ze wszystkimi wymaganiami formalnymi dla składającego CIT N1 jest kluczowe do jej prawidłowego sporządzenia i uniknięcia ewentualnych konsekwencji finansowych czy karanych przez urzędy kontroli podatkowej na naszą rzecz decyzjami administracyjnymi lub karnymi postanowieniami – warto więc poświęcić temu zagadnieniu odpowiednio dużo uwagi już od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce!
Kto składa CIT N1? – Podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Aby złożyć deklarację CIT N1, należy przejść na stronę https://www.cnurt.pl/.
Link tagu HTML: CNURT