Na co zwracać uwagę, kupując obuwie i odzież roboczą?

0
1295
Na co zwracać uwagę, kupując obuwie i odzież roboczą

Podczas wykonywanej pracy fizycznej należy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz swoich pracowników. Dlatego odzież i obuwie robocze spełniają bardzo ważne funkcje. Odpowiedni ubiór, niezależnie od tego, czy będzie nam potrzebny do pracy na budowie, w warsztacie, czy choćby w przydomowym ogródku, może znacząco ułatwić wykonywane zadanie, a jednocześnie uchronić przed poważnymi urazami.

Gdzie wykorzystywana jest odzież robocza?

Odzież i obuwie robocze sprawdzają się w wielu dziedzinach. Przystosowane są do wykonywania zarówno prac budowlanych, zadań na produkcji, w warsztatach samochodowych i magazynach, czy też podczas serwisowania różnych urządzeń. Idealnie sprawdzają się również dla elektryków, czy osób związanych z montowaniem różnego rodzaju przewodów telekomunikacyjnych.

Ubrania robocze mogą także spełniać rolę odzienia ochronnego do pracy w ogrodzie czy w gospodarstwie rolnym. Często znajduje zastosowanie podczas łowienia ryb, zbierania grzybów, a z niektórych egzemplarzy chętnie korzystają na przykład leśnicy. Szczególnie często sięgają oni po ubrania, które wykonane zostały z maskujących materiałów.

Funkcjonalność odzieży roboczej

Zarówno odzież, jak i obuwie robocze, powinny spełniać wiele funkcji. Jednakże podstawowym ich zadaniem jest ochrona osoby, która z nich korzysta. Dlatego wybierając dane produkty, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników, dostosowując obuwie i odzież do konkretnych zadań.

Pierwszym kryterium wyboru jest to, czy ubrania ochronne będą służyły do pracy na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczenia, a także podczas jakiej pory roku będą wykorzystywane. Ze względu na to, że w naszym kraju pogoda bywa zmienna, powinniśmy zaopatrzyć się w zestawy odzieży, które będą przystosowane do pracy zarówno w upalne, jak i w mroźne dni.

Kolejnym kryterium, które powinno być wzięte pod uwagę, jest wytrzymałość materiału. Przydadzą się także dodatkowe wzmocnienia, które będą chroniły przed mechanicznymi urazami. W tym celu warto zapoznać się z konkretnymi parametrami odzieży, które muszą być umieszczone na metce albo w opisie produktu. Dzięki wysokiej jakości materiałom ochronnym możemy uniknąć poważnych zranień, otarć, a w niektórych przypadkach oparzeń niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, dlatego jest to jedna z najważniejszych kwestii podczas dobierania odzienia i obuwia.

Ochrona i funkcjonalność

Przy wyborze odpowiedniej odzieży roboczej powinniśmy uwzględnić również wygodę. Z tego względu warto wybrać ubranie, które będzie komfortowe i nie będzie krępowało ruchów. Musi pozwalać na wygodne klękanie czy kucanie. Ubranie robocze powinno także posiadać liczne kieszenie o różnych pojemnościach, przy czym przynajmniej część z nich będzie lepsza, jeśli posiada zapięcie. Pozwoli to na noszenie ze sobą niezbędnych narzędzi i akcesoriów, bez potrzeby wykorzystania dodatkowych toreb czy pasów.

Równie ważne są odpowiednie buty, które powinny chronić stopę. Czubki powinny być wzmocnione, aby chronić palce przed urazami, na przykład w przypadku upuszczenia na nie ciężkiego narzędzia. Podeszwa powinna być gruba i wyposażona we wkładkę antyprzebiciową. Dzięki temu ochroni stopę przed wbiciem się w nią ostrego elementu, co często zdarza się na przykład podczas budowy. Protektor obuwia powinien być tak przystosowany do warunków, w jakich będziemy się poruszać, aby chronił przed upadkiem, czy to na błocie, czy na rozlanej śliskiej substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here