Ubezwłasnowolnienie osoby – co to za proces i jak wybrać adwokata do sprawy?

0
388
adwokat Warszawa

Ubezwłasnowolnienie osoby to proces prawny, który może być niezbędny w przypadku osób niezdolnych do samodzielnego zarządzania swoim życiem. Procedury związane z ubezwłasnowolnieniem mogą być skomplikowane i często wymagają wsparcia wykwalifikowanego prawnika. Jeśli chodzi o ubezwłasnowolnienie, warto wskazać na dwie kluczowe kwestie z tym związane.

W obowiązującym systemie prawnym wyróżnione są dwie formy ubezwłasnowolnienia – częściowe oraz całkowite. Ubezwłasnowolnienie osoby całkowite polega na tym, że osoba ubezwłasnowolniona nie jest uprawniona do nawiązywania stosunków prawnych, decydowania o swoim leczeniu, sporządzenia testamentu, przekazania darowizny czy zawarcia innej umowy.

Przesłanki do ubezwłasnowolnienia osoby

Częściowe ubezwłasnowolnienie pozwala na samodzielne decydowanie o drobnych sprawach życia codziennego. Do ubezwłasnowolnienia tego typu konieczne jest spełnienie kilku przesłanek: wystąpienie choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych oraz stan nieuzasadniający ubezwłasnowolnienia całkowitego.

W przypadku całkowitego ubezwłasnowolnienia mówimy o: ukończonym co najmniej 13. roku życia, chorobie psychicznej lub niedorozwoju umysłowym albo innych zaburzeniach, które uniemożliwiają rzetelne podejmowanie samodzielnych decyzji.

Adwokat Warszawa a sprawa o ubezwłasnowolnienie osoby

W przypadku spraw o ubezwłasnowolnienie często pojawiają się skomplikowane kwestie prawne związane z opieką nad osobą, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Przejście tego procesu nie łatwe i może się okazać potrzebna pomoc prawna, którą może udzielić Adwokat. Ma to duże znaczenie na przebieg sprawy, szczególnie że Adwokat posiada wiedzę i doświadczenie potrzebne do rozwiązywania tych trudnych zagadnień. Dlatego pamiętaj, że adwokat – Warszawa może pomóc Ci poprowadzić sprawę o ubezwłasnowolnienie osoby tak, aby ta zakończyła się pozytywnie dla każdej ze stron postępowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here