Cechy, którymi powinna się odznaczać księgowa?

0
878
Cechy, którymi powinna się odznaczać księgowa

Określone zawody wymagają od ich wykonawców konkretnych cech osobowości, charakteru oraz umiejętności. W niektórych potrzebna jest elokwencja, umiejętność rozmawiania z drugim człowiekiem, empatia, uczciwość, a w innych na przykład solidność, szybkość, precyzja lub dokładność. A jakimi cechami powinna się odznaczać dobra księgowa?

Cechy dobre księgowej

Chociaż mówimy tu o księgowej w rodzaju żeńskim, to oczywiście wiadomym jest fakt, że ten zawód bardzo dobrze wykonuje także wielu mężczyzn. Dla uproszczenia jednak będziemy częściej mówić o tym zawodzie w formie żeńskiej. Pierwszą cechą, która przychodzi na myśl, a powinna się nią odznaczać dobra księgowa jest uporządkowanie. Umiejętność działania w sposób uporządkowany jest przydatna w wielu zawodach, jednak szczególnie niezbędna jest przy dużej ilości dokumentów papierkowych. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że ktoś prowadzi na przykład księgowość w Warszawie, wchodzimy do jego biura, a tu dokumenty finansowe różnych przedsiębiorstw leżą na stosach papierów na podłodze i nie tylko. Biuro rachunkowe kojarzy nam się raczej z półkami albo szafkami pełnych segregatorów, z których w razie potrzeby księgowa lub księgowy są w stanie w każdym momencie znaleźć potrzebne dokumenty do wykonania jakiejś operacji finansowej. Tego rodzaju papierów, w dobrym biurze księgowym, w którym księgowi będą systematyczni w wykonywaniu swoich obowiązków, nie będzie również w dużych ilościach rozłożonych na biurkach. To prawda, że aby praca szła płynnie i mogła być podzielona równomiernie na każdego księgowego, to w takim biurze musi być zatrudniona odpowiednia ilość pracowników. Jeśli każdy zna swoje obowiązki, to praca przebiega sprawnie i bez dodatkowych stresów. Księgowi z reguły odznaczają się bardzo dobrą umiejętnością organizacji pracy. Sami muszą umieć tak rozplanować swoją miesięczną pracę, żeby wyrobić się z terminami, które narzucają różne urzędy. To prawda, że księgowa powinna być bardzo dobra w tym co robi, ale dobrze, żeby przy tym była także komunikatywna, kulturalna i potrafiła współpracować z innymi. Jeśli między księgową a firmą jest dobry przepływ informacji, to jest to bardzo korzystne dla przedsiębiorstwa.

Doświadczenie zawodowe

W zawodzie księgowej potrzebne jest odpowiednie wykształcenie związane z branżą księgową. Oprócz świadectwa ukończenia szkoły i zdobycia uprawnień, pracownicy biur rachunkowych, takich jak Everte, zdobyli staż pracy, który pomógł im nabyć doświadczenia przez współpracę z różnymi klientami. Zawód księgowej jest tym kierunkiem, w którym nie wystarczy raz zdobyć wiedzy i na tym koniec. Wymaga on ciągłego pogłębiania wiedzy, szczególnie jeśli chodzi o zmieniające się przepisy prawa, ustawy czy nowe oprogramowania, na podstawie których pracuje biuro. Dobra księgowa jest więc ambitna i musi chcieć ciągle się rozwijać.

Księgowość wymaga nie tylko papierka potwierdzającego zdobycie odpowiednich kwalifikacji związanych z rachunkowością, ale także potrzebne są takie cechy jak skrupulatność, rzetelność i uczciwość. Nie każdy więc nadaje się do pracowania w tym odpowiedzialnym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here