Maluch w przedszkolu czyli edukacyjne zabawy dla przedszkolaków

0
386
Maluch w przedszkolu czyli edukacyjne zabawy dla przedszkolaków

Jak najlepiej wykorzystać czas, który dziecko spędza w przedszkolu? Jakie zabawy i pomoce dydaktyczne warto wykorzystać, aby wspomóc rozwój różnych funkcji poznawczych malucha?

Nowy rok szkolny dotyczy nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z edukacją czyli przedszkolaków i ich pedagogów. Jest to emocjonujący czas zarówno dla rodziców, którzy po raz pierwszy posyłają dziecko do przedszkola, dla malucha, a także dla pań przedszkolanek, których zadanie nie łatwe. Nie chodzi przecież o jedynie zapewnienie dzieciom opieki, zadbanie o ich podstawowe potrzeby i zorganizowanie im zabawy. Okres przedszkolny to bardzo ważny czas w rozwoju dziecka – należy go więc bardzo dobrze wykorzystać. Czego się oczekuje od pedagogów zajmujących się przedszkolakami?

Przedszkole bawi i uczy

Przedszkolaki śpiewają piosenkę „bo przedszkole uczy, bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas”. Chociaż podstawową formą aktywności przedszkolaka jest zabawa, to nie oznacza, że dzieci w przedszkolu spędzają czas jedynie na „rozrywce”. Umiejętnie dobrana zabawa może być doskonałą formą nauki, a jednym z zadań przedszkola jest przecież stymulowanie rozwoju dzieci. Przed pedagogami staje więc ważne i bardzo odpowiedzialne zadanie: kształtowanie małych ludzi, których możliwości rozwoju w okresie przedszkolnym są większe niż kiedykolwiek później. W jaki sposób dzieci mogą uczyć się, aby forma była dla nich odpowiednia i ciekawa?

Nauka przez zabawę – kluczem odpowiednie pomoce dydaktyczne

Jak już wspomnieliśmy zabawa jest podstawową aktywnością dzieci w wieku przedszkolnym. Warto więc dobierać takie zabawy, które będą stymulować różne funkcje poznawcze dziecka. Jakie to mogą być zabawy? Po pierwsze polecamy zabawy tematyczne. Jest to świetna opcja angażowania całej grupy, dzięki czemu doskonale pasuje do pracy z dziećmi w przedszkolu. Co dają zabawy tematyczne i co do nich zaliczamy? Dzięki zabawie tematycznej dziecko poznaje świat i uczy się relacji w rzeczywistym świecie. Poza tym uczy się współpracy, komunikacji oraz wzbogaca słownictwo. Zabawę tematyczną można wielokrotnie powtarzać – dzieciom się nie nudzi, a powtarzanie jest najlepszą opcją nauki. Co zaliczamy do zabaw tematycznych? Wszelkie zabawy, w których dzieci naśladują otaczającą je rzeczywistość, czyli zabawa w dom, sklep, restaurację, lekarza, pocztę, szkołę itd.

Zdjęcie pochodzi ze strony https://elboxedu.com.pl/

Żywność do krojenia na rzepy. Doskonała pomoc do zabawy w sklep, restaurację czy gotowanie.

Pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków mogą także ćwiczyć pamięć, logiczne myślenie, małą motorykę, uczyć liczb, emocji, słownictwa itd. Zobaczmy kilka przykładów pomocy dydaktycznych, które doskonale nadają się do wykorzystania w grupie maluchów.

Układanka balansująca geometryczna firmy Lelin – świetna zabawa, która rozwija sprawność manualną dziecka, uczy cierpliwości, opanowania i koordynacje wzrokowo-ruchową.


Plansza do nauki liczenia – świetny sposób na poznawanie wartości liczb.

Kości do opowiadania historii. Na ściankach kostek przedstawione są postacie, zdarzenia i rzeczy. W zależności od wyrzuconych pól dziecko musi opowiedzieć historię pasującą do obrazków. Świetna zabawa, która ćwiczy wyobraźnię dziecka oraz uczy poprawnego wysławiania się.


Gra planszowa o emocjach. W formie zabawy dziecko poznaje bardzo ważny aspekt życia i osobowości, mianowicie emocje. Czym jest radość, smutek, gniew? Jak rozpoznawać emocje u siebie i innych? Często nawet dorosłym ludziom, trudno zapanować nad emocjami – gra może więc być świetną dawką psychologii zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Pomocy dydaktycznych jest naprawdę wiele. Pedagodzy mają całą bazę idealnych narzędzi do stymulacji rozwoju dzieci.

Jakie pomoce dydaktyczne do zabaw w domu?

O odpowiednią edukacje dzieci i organizowanie im zabawy dbają panie przedszkolanki. Jednak to rodzice muszą zorganizować dziecku czas po powrocie z przedszkola. Jeśli zastanawiasz się czy możesz coś zrobić, aby dziecko spędzało czas przyjemnie i pożytecznie, to odpowiadamy, że absolutnie tak. Podobnie jak w przypadku zabaw w przedszkolu, można wybrać dla dziecka takie pomoce dydaktyczne, które będą stymulować rozwój funkcji poznawczych dziecka. Jakie to pomoce?


Seria książeczek edukacyjnych Pucio. Doskonała pomoc dydaktyczna, która pomoże Wam spędzić czas razem z dzieckiem. Przygody Pucia uczą mówić, wzbogacają słownictwo i uczą codziennych zachowań.


Wierszyki o chłopcach uczą właściwego zachowania i relacji społecznych. Do książeczki dołączona jest gra, która rozwija pamięć, uczy emocji i kreatywnego myślenia.


Układanka ta uczy kolorów, sortowania, kategoryzacji, logicznego myślenia i liczenia.


Gra uczy zręczności, koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji – uczy rozróżniać kolory i kształty.

Okres przedszkolny to ważny czas w życiu każdego dziecka. Pomóżmy mu zapewniając odpowiednią stymulacje funkcji poznawczych. Doskonała metoda są dobrze dobrane pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here