Czym ogrzewać mieszkanie?

0
526
Czym ogrzewać mieszkanie

Dawno, dawno temu ludzie opalali mieszkania drewnem. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, domy ogrzewane są na wiele sposobów, na przykład węglem, prądem, gazem, brykietem, pelletem lub jeszcze innym materiałem opałowym. Co jest najlepszą formą ogrzewania?

Różne formy ogrzewania

Węgiel jest bardzo dostępnym źródłem energii, co sprawia, że jest jednym z tańszych materiałów opałowych. Jednak coraz bardziej ludzie zwracają uwagę na ochronę środowiska, a podczas spalania węgla, uwalnia się parę szkodliwych substancji, które mają wpływ na zdrowie ludzi. Poza tym węgiel pozostawia sporo brudu i pyłu. Nie jest to aż taką przeszkodą, jeśli piec węglowy znajduje się w osobnej kotłowni. Firmy takie jak Lipnowski Opał sprzedają węgiel w workach z tworzywa sztucznego, co minimalizuje ilość pyłu. Gorzej przedstawia się sytuacja, gdy piec węglowy znajduje się w mieszkaniu, ponieważ wtedy trudno utrzymać ład i porządek. Wiele osób zmieniło węgiel kamienny na ekogroszek. Wytwarza on mniej zanieczyszczeń niż zwykły węgiel, jest bardziej wydajny, ale też droższy. Bardziej przyjazną dla środowiska formą ogrzewania domu jest opalanie mieszkania drewnem. W porównaniu z węglem, drewno bardzo szybko się spala, co sprawia, że regularnie trzeba dokładać do pieca. Z tego względu lepiej kupić droższe drewno, ale takie, które ma dłuższy czas spalania. Jeśli mamy swój las, to z całą pewnością ogrzewanie domu drewnem będzie najtańszą opcją. Jeśli jednak musimy kupować ten materiał opałowy, to warto przekalkulować ten wydatek. Poza tym bez względu na to, czy mamy piec na ekogroszek, węgiel, czy drewno, to potrzebujemy dosyć sporego, niewilgotnego pomieszczenia, w którym będziemy mogli przechowywać opał. Atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sposób przechowywania paliwa opałowego jest zakup brykietu lub pelletu. Nie dość, że jest to bardzo poręcznie pakowany opał, najczęściej w solidne worki, to jest to paliwo przyjazne dla środowiska. Pellet jest na przykład wytwarzany z biomasy oraz posiada bardzo wysokie parametry energetyczne. Z kolei brykiet powstaje w sposób naturalny z trocin, torfu, miału węgla lub słomy. To biopaliwo nie wydziela szkodliwych substancji dla środowiska naturalnego. Jest on bardzo wydajny podczas spalania i zajmuje dużo mniej miejsca niż na przykład drewno. Zapraszamy również do lektury artykułu na temat rodzajów węgla https://kolekcjonerzy-krakow.pl/380/rodzaje-wegla-jak-dobrze-wybrac-wegiel/.

Wygodne formy ogrzewania

Z pewnością jedną z wygodniejszych form ogrzewania jest ogrzewanie na gaz lub prąd. Zamiast sporej komórki lub piwnicy, wystarczy zamontować urządzenie, które bardzo często posiada funkcję samodzielnego włączania lub wyłączania się. Jeśli mieszkanie ma dobrze ocieplone ściany, szczelne okna, to za tego rodzaju ogrzewanie zapłacisz znacznie mniej, niż gdyby to był stary, nieocieplony budynek. Zaletą tego typu ogrzewania jest to, że nie mamy dodatkowego brudu związanego z przechowywaniem, przenoszeniem i regularnym dokładaniem do pieca materiału opałowego. Za tego rodzaju wygodę, trzeba jednak sporo zapłacić.

Każda forma ogrzewania ma swoje plusy i minusy. W zależności od tego, jakie mamy możliwości finansowe, jaką mamy ilość pomieszczeń, w jakim stanie znajduje się budynek, w którym mieszkamy, to każde gospodarstwo domowe decyduje się na najlepszą dla siebie opcję ogrzewania mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here