Co księgujemy na koncie 700?

0
255
Co księgujemy na koncie 700?
Co księgujemy na koncie 700?

Księgujemy na koncie 700 wynagrodzenia pracowników oraz koszty związane z nimi, takie jak składki ZUS czy podatki. Jest to konto należące do grupy kont rozliczeń międzyokresowych w księgowości przedsiębiorstw.

Wprowadzenie do konta 700

Konto 700 jest jednym z najważniejszych kont w księgowości. Wszyscy, którzy mają do czynienia z prowadzeniem firmy powinni dobrze poznać jego funkcje i nauczyć się właściwie go wykorzystywać.

Konto 700 nazywane jest Kontem wyniku finansowego lub też Kontem przychodów i kosztów. Jest to konto zamknięcia, co oznacza że saldo końcowe przepisujemy na nowy rok obrotowy jako początkowe saldo.

Na koncie tym odnotowuje się wszystkie wpływy oraz wydatki poniesione przez firmę w okresie rozliczeniowym. Dzięki temu możemy dokładnie śledzić nasz bilans finansowy i kontrolować kondycję swojej działalności gospodarczej.

Ważne jest aby pamiętać, że każda transakcja musi być dokładnie opisana oraz poprawnie sklasyfikowania jako przychód lub koszt – tylko dzięki temu będziemy mogli uzyskać rzetelny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Przyjmijmy załóżenie, że firma sprzedaje produkty spożywcze dla psów i kotów a jej zadaniem będzie uzupełnienie konta 700 odpowiednio o wartość sprzedaży produktu jak również odpisu kosztowego (np.koszty transportowe czy materiały).

Jeśli klient zakupią paczką suchego pokarmu dla swojego pupila za kwotą sto złotych, to na koncie 700 powinna pojawić się wartość sprzedaży w wysokości sto złotych.

Jednakże, aby uzyskać rzetelny obraz sytuacji finansowej firmy musimy również uwzględnić koszty związane ze sprzedanym produktem. W przypadku paczki karmy dla psa mogą to być takie kosztu jak transport i materiały opakowaniowe.

Koszt jednostkowy produktu (paczkę suchego pokarmu) wynosił np dziesięć złotych a firma poniosła jeszcze dodatkowo piętnastozłote wydatków na jego przetransportowanie – należność za zakupione towary jest więc wprowadzone jako przychód konta 700 natomiast wydatek związany z transportem oraz materiałem opakowaniowych już nie będzie brane pod uwagę bo zostało ono odnotowane wcześniej gdzie indziej.

Należy pamiętać żeby każdy rachunek dokładnie skategoryzować do odpowiednich pozycji książki pomocniczej KPIR lub Ryczałt ewentualnie innej formularzy rozliczeniowych

W ten sposób możemy dokładnie kontrolować naszą kondycję finansową i podejmować świadome decyzje biznesowe które są kluczowe dla dalszego sukcesu przedsiębiorstwa.

Podsumowanie:

Konto 700 jest bardzo ważnym elementem księżowania w firmie, umożliwiającym prowadzenie dokładnej kontroli nad przychodami i kosztami. Wprowadzanie odpowiednich danych na to konto pozwala zawsze mieć rzetelny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a także podejmować świadome decyzje biznesowe. Ważne jest aby każdą transakcję przypisać do właściwej pozycji książki pomocniczej KPIR lub Ryczałt ewentualnie innej formularzy rozliczeniowych – tylko wtedy będziemy mieli dostęp do pełnego zestawienia naszych wyników finansowych i umożliwimy sobie prowadzenie dalszego sukcesu naszej firmy.

Opracowanie tego tematu jest kluczowym elementem dla każdego przedsiębiorcy oraz osób zajmujących się księżowaniem, którzy chcą dobrze zarządzać swoimi dochodami oraz wydatkami.

Na koncie 700 księgujemy wpływy z tytułu sprzedaży. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.cyfraki.pl/ w celu uzyskania więcej informacji na temat prowadzenia rachunkowości. Oto link tagu HTML: cyfraki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here