Czego nie mówić do dziecka?

0
171
Czego nie mówić do dziecka?
Czego nie mówić do dziecka?

Nie mówić dziecku o tematach, których nie jest jeszcze gotowe zrozumieć lub które mogą być dla niego traumatyczne. Należy unikać negatywnych komentarzy na temat jego wyglądu, umiejętności czy zachowań. Nie należy także kłamać dziecku i ukrywać przed nim faktów dotyczących chorób czy śmierci bliskich osób. Ważne jest również uświadomienie sobie wpływu słów i gestów na rozwój emocjonalny oraz samoocenę dziecka.

Seksualność

Seksualność jest tematem, który wciąż pozostaje tabu dla wielu ludzi. Jednakże, jakiekolwiek podejście do tego zagadnienia ma wpływ na sposób postrzegania go przez dzieci i młodzież.

Współczesne społeczeństwo zaczyna zdawać sobie sprawę z potrzeby edukowania dzieci w zakresie seksualności. Wszystko to dlatego, że rozwój fizyczny oraz emocjonalny dziecka jest ściśle powiązany ze sposobem postrzegania świata dorosłych.

Kiedy rodzic lub opiekun chce przekazać dziecku informacje dotyczące seksualności, musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

1) Unikaj używania skomplikowanych terminów

Gdy mówisz o organizmie człowieka i jego funkcjonowaniu w kontekście płciowości – nie należy korzystać ze specjalistycznej terminologii medycznej. Używanie takiej językowej formy może prowokować u dziecka lęk przed tym tematem czy też trudniejsze zapamiętanie podstawowych faktów na ten temat.

2) Módl się by być otwartym

Mając własną definicję życia intymnego warto pokazywać swoje poglądy ale jednocześnie szanować wybory innych osób. Poza tym dobrym nawykiem będzie upewnienie się co my sami wiemy a co naszym zdaniem jeszcze brakuje nam do pełni wiedzy na ten temat.

3) Nie wprowadzaj dziecka w błąd

Kiedy opowiadasz dziecku o seksualności, nie należy przekazywać mu fałszywych informacji. Dzieci są bardzo ciekawe świata i jeśli zostaną wprowadzone w błąd – mogą zacząć szukać odpowiedzi gdzie indziej czy też uznają to co usłyszały za prawdziwe a tymczasem może być zupełnie odwrotnie.

4) Właściwy czas na mówienie o seksie

Nie ma jednoznacznej reguły kiedy powinniśmy rozmawiać z naszymi pociechami jak również jak długiego takiego spotkania powinny trwać. Jednakże ważne jest by poinformować dziecię wcześniej niż najsamotniejsze momenty życia intymnego przyjdą do domowego kręgu rozrywkowego np: przez internet lub innych źródeł medialnych które coraz łatwiej docierają nawet do najmniejszych miejscowości .

5) Sposób prezentacji treści

Wszystko co chcesz przekaza ci dziecko musisz przedstawi w sposób jasny i klarowny ale równoczesnie dostosowując się do wieku oraz poziomu psychicznego twojej pociesze Aby uniknąc sytuacji gdzie Twoje słowa będą miały negatywny skutek lepiej troche sie przepracować myslami zeby dobrany doskonale ton podanej wiadomości do dziecka było trafny.

Podsumowując, rozmowa z dzieckiem na temat seksualności jest bardzo ważna. Jednakże musimy pamiętać o kilku kwestiach – należy unikać skomplikowanej terminologii medycznej, być otwartym na różne punkty widzenia, nie wprowadzać dzieci w błąd oraz wybrać właściwy czas i sposób prezentacji treści. Wszystko to pozwoli nam przygotować nasze pociechy do dorosłego życia intymnego i zapewni im bezpieczną przyszłość.

Wezwanie do działania: Pamiętaj, że dzieci są bardzo wrażliwe i podatne na wpływy otoczenia. Dlatego nigdy nie mów im obraźliwych słów ani nie używaj przekleństw. Unikaj również tematów związanych z ich wagą, wyglądem czy umiejętnościami szkolnymi – to może obniżyć ich samoocenę i poczucie wartości. Zachowuj się wzorowo przed dzieckiem i staraj się być dla niego dobrym przykładem.

Link tagu HTML: Days and Places

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here