Pellet sprzedawany przez Dobry Brykiet to rodzaj biopaliwa w postaci granulatu wykonanego z rozdrobnionych i sprasowanych odpadów drzewnych, takich jak trociny, zrębki i gałęzie. Podobnie jak inne źródła energii, również i pellet ma swoje zalety i wady. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście jest to ekologiczny produkt.
Zalety i wady pelletu
Pellet jest paliwem ekologicznym, ponieważ wytwarzany jest z odpadów drzewnych, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko śmieci. W porównaniu z innymi źródłami energii, takimi jak olej opałowy czy gaz jest to stosunkowo tani produkt. Ponadto, dzięki swojej małej objętości i stałej jakości, jest on łatwy do magazynowania i transportowania,. Pellet ma wysoką wartość opałową, co oznacza, że w porównaniu z innymi biopaliwami ??daje dużo ciepła. Jednak produkcja tego opału wymaga sporej ilości energii i wody, co może wpłynąć na środowisko naturalne. Nie w każdym regionie możliwy jest zakup tego materiału opałowego. Ponadto używanie pelletu wymaga specjalnie zaprojektowanych pieców i kotłów. Pellet wymaga miejsca do magazynowania, co może stanowić problem dla niewielkich mieszkań czy domów. Jednak dzięki temu, że jest on pakowany w pojedynczych workach, to łatwiej go transportować. Inne źródła energii, takie jak gaz, olej opałowy, węgiel, energia słoneczna czy wiatrowa, również mają swoje zalety i wady.
Dlaczego mówi się, że pellet jest ekologiczny?
Pellet jest uważany za ekologiczne źródło energii z kilku powodów. Po pierwsze, jest wytwarzany z odnawialnych źródeł, czyli odpadów drzewnych, takich jak trociny, zrębki i gałęzie, co oznacza, że jego produkcja nie wymaga wykorzystywania surowców kopalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa. Po drugie, w procesie produkcji pelletu wykorzystuje się energię z odnawialnych źródeł, takich jak energia wodna, co zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Po trzecie, spalanie pelletu w piecach i kotłach powoduje znacznie mniejszą emisję gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii, takimi jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Pellet jest uważany za ekologiczny, ponieważ pochodzi z odnawialnych źródeł i zwykle produkowany jest lokalnie, co zmniejsza wpływ transportu na środowisko naturalne.
Pellet drzewny, źródło: dobrybrykiet.pl.
W jaki sposób oblicza się wartość opałową pelletu?
Jak czytamy w serwisie dobrybrykiet.pl wartość opałową pelletu oblicza się na podstawie jego składu chemicznego, wilgotności oraz gęstości. Wartość opałowa pelletu wyrażana jest w megadżulach na kilogram (MJ/kg) lub w kaloriach na gram (kcal/g). Skład chemiczny pelletu, a tym samym jego wartość opałowa, zależy od surowca, z którego został wykonany. Najwyższą wartość opałową ma pellet wykonany z czystego drewna, który zawiera niewielką ilość żywic i innych substancji organicznych. Wilgotność pelletu również ma wpływ na jego wartość opałową. Wysoka wilgotność powoduje, że więcej energii jest potrzebne do odparowania wody, co zmniejsza wartość opałową. Dlatego też, pellet o niższej wilgotności ma wyższą wartość opałową. Gęstość pelletu również wpływa na ich wartość opałową. Im wyższa gęstość, tym większa ilość paliwa można przetransportować w jednym transporcie, co zmniejsza koszty transportu i przetwarzania, a także zwiększa wartość opałową na jednostkę objętości. Wartość opałowa pelletu można obliczyć za pomocą wzoru: Wartość opałowa pelletu = gęstość x wartość opałowa surowca x (1-wilgotność/100). Wartość opałowa pelletu zwykle wynosi od 4,5 do 5,5 MJ/kg, co oznacza, że jedno kilogram pelletu daje tyle samo ciepła, co około 0,5 litra oleju opałowego lub 0,5 m3 gazu.
Z całą pewnością można więc powiedzieć, że pellet zalicza się do ekologicznego materiału opałowego. Jeśli kupuje się go u sprawdzonego sprzedawcy, to będzie to opał z bardzo wysoką wydajnością.
Więcej ciekawostek znajdziesz w portalu http://nasza-kamienica.pl.