Jakie dane zawiera tablica informacyjna na budowie?

0
774
Jakie dane zawiera tablica informacyjna na budowie

Zgodnie z przepisami polskiego prawa budowlanego, na każdym placu budowy, na którą wydano pozwolenie, musi znaleźć się tablica informacyjna. Na niej powinny znaleźć się zaś konkretne informacje, które przedstawiają najważniejsze aspekty inwestycji. Co więcej, prawo budowlane określa nawet preferowany wygląd takiej tablicy oraz miejsce, w którym powinna zostać zamieszczona na terenie, na którym trwają prace budowlane. Sprawdź szczegóły. 

Jak wygląda tablica informacyjna na budowie?

Tablica informacyjna, którą inwestor ma obowiązek zamieścić na terenie prowadzonych prac budowlanych, musi być przede wszystkim czytelna. Najczęściej ma kształt prostokąta, a na żółtym tle zamieszczane są czarne napisy. 

Nabycie tablicy informacyjnej na budowę nie jest żadnym problemem, a tę o uniwersalnym wyglądzie może kupić również w e-sklepach. Zwróć uwagę na jakość jej wykonania i rozmiar. Pamiętaj, że na inwestora może zostać nałożona kara nie tylko za brak takich informacji na terenie budowlanym, ale również za informacje naniesione w sposób nieczytelny. 

Standardowa tablica informacyjna budowy zawiera ogólne kategorie danych oraz miejsce, które każdy inwestor wypełnia samodzielnie. W tym celu należy wykorzystać wodoodporny marker w kolorze czarnym. 

Gdzie powinna zostać umieszczona tablica informacyjna na terenie budowy?

Wymaga się, aby inwestor zamieścił tablicę informacyjną w miejscu dobrze widoczną z drogi dojazdowej. Najczęściej jest ona mocowana do ogrodzenia albo wbijana tuż przy bramie wjazdowej na teren budowy czy przy furtce wejściowej. Jeśli teren na taki zabieg nie pozwala, tablicę informacyjną można zamieścić też na ścianie czy drzwiach budowanej nieruchomości, jeśli takie elementy konstrukcyjne już powstały. Najważniejsze jest to, aby osoby zainteresowane mogły przeczytać umieszczone na tablicy dane bez konieczności wchodzenia na teren budowy. Wejście na działkę, na której prowadzone prace budowlane jest zresztą zabronione dla osób do tego niepowołanych, bardzo często jest też zwyczajnie niebezpieczne i wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia osób innych, niż pracownicy budowy. 

Jakie dane umieszczać na tablicy informacyjnej na budowie?

Najważniejszą informacją, jaka powinna znaleźć się na tablicy informacyjnej, jest ta, która dotyczy danych inwestora, firmy budowlanej czy wykonawcy prac. Należy wskazać nazwę takiego podmiotu oraz numer kontaktowy do osoby decyzyjnej. 

Na tablicy umieszcza się też informacje z danymi kontaktowymi do kierownika budowy, inspektora nadzoru budowlanego czy projektanta powstającego obiektu. Na tablicy nie może zabraknąć także numerów telefonów do podstawowych służb ratunkowych. 

Po co właściwie umieszcza się tablicę informacyjną na terenie budowy? To niezwykle ważne w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, kiedy na terenie nie ma ekipy budowlanej albo kiedy pracownicy nie mają możliwości wezwania pomocy. Dane kontaktowe do wszystkich osób decyzyjnych są priorytetem we wszystkich sprawach, jakie są prowadzone w związku z budową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here