Podłoga jest najbardziej eksploatowaną częścią mieszkania. Choćby nie wiadomo jak się starać, to wymaga regularnego sprzątania. W niektórych mieszkaniach najczęściej podłogę się zamiata, w innych odkurza lub wyciera na mokro, a w jeszcze innych łączy te różne sposoby czyszczenia. Jaki najpraktyczniejszy sposób sprzątania sprawdzi się w twoim mieszkaniu?
Podłoga w przedpokoju i kuchni
Są miejsca w mieszkaniu, w których podłoga jest bardziej narażona na zabrudzenia. Jednym z takich pomieszczeń jest przedpokój lub kuchnia. W holu lub przedpokoju wnosi się najwięcej brudu z zewnątrz. Jeśli na podwórku jest sucho, to jest to najczęściej piasek lub po prostu brud. W porze wilgotnej lub deszczowej na podeszwie butów przynosimy wodę, błoto, piasek albo śnieg lub śnieg z solą, którą była posypana ulica. Nawet ze względów bezpieczeństwa, żeby uniknąć poślizgu, lepiej od razu usuwać tego typu brud pojawiający się w przedpokoju. Trzeba przy tym uważać, żeby nie używać za mokrego mopa lub szmatki. Jeśli w przedpokoju mamy podłogę typu https://domdebu.pl/produkty/podlogi-debowe/ to tym bardziej konieczne jest pilnowanie, żeby sól lub woda, nie przedostała się do głębszych warstw drewna. Innym pomieszczeniem, w którym podłoga się bardzo brudzi jest kuchnia. Podczas przyrządzania posiłków oraz gotowania od czasu do czasu jakieś resztki jedzenia lub okruchy spadną na ziemię. Niektóre z nich mogą pozostawiać plamy, najlepiej więc jak najszybciej usunąć tego typu zanieczyszczenia z podłogi. Dzięki temu nie doprowadzimy do powstania plam, których nie da się albo które trudno usunąć. W wielu domach, ze względu na wysokie ryzyko i dużą częstotliwość powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń, w takich miejscach wybiera się podłogę z płytek ceramicznych albo paneli winylowych. Jeśli jednak podłoga drewniana byłaby odpowiednio zaimpregnowana, to śmiało i bez obaw można się na nią zdecydować nawet w pomieszczeniach często eksploatowanych. W jaki sposób można zabezpieczyć drewno przed zniszczeniem?
Zabezpieczenie drewna
Koniecznym procesem po wyłożeniu drewnianej podłogi jest lakierowanie. Dzięki warstwie lakieru ochronimy drewno przed trwałymi uszkodzeniami. Firmy zajmujące się stolarką, taką jak drewniana podłoga, najczęściej w cenie usługi mają wliczone lakierowanie. Po wielu latach użytkowania drewnianej podłogi, gdybyśmy zauważyli przeszkadzające nam zniszczenia, to można wycyklinować drewno, dokładnie oczyścić oraz jeszcze raz polakierować. Nakładanie lakieru to kilku etapowa praca, wymagająca dużej precyzji i staranności. Trzeba na przykład pilnować, żeby nie nakładać grubych warstw lakieru. Na wielu stronach internetowych ze wskazówkami dotyczącymi samodzielnego lakierowania jest informacja, że istotny jest dobór odpowiedniego pędzla oraz kierunek rozprowadzania lakieru. Zalecane jest na przykład lakierowanie od strony okna.
Salon lub sypialnia
W pokojach takich jak pokój gościnny lub sypialnia drewniana podłoga będzie przepiękną ozdobą. W zależności od tego jaki kolor podłogi chcielibyśmy mieć, to można wybierać podłogę z różnego rodzaju drewna. Najbardziej popularne są podłogi z drewna krajowego. Lakier z pewnością podkreśli kolor drewna łącznie z naturalnymi słojami. Zamawiając podłogę drewnianą można wybrać podłogę z połyskiem, matową lub półmatową. Podłoga tego typu sama w sobie jest przepiękną ozdobą, niektórzy jednak decydują się na mały akcent kolorowy w formie dywanu na podłogę. Dzięki temu, w takich miejscach jak stół z krzesłami lub stolik kawowy można stworzyć klimatyczny kącik. Poza tym dzięki dywanowi ochronimy podłogę przed zarysowaniami, które mogłyby powstać w wyniku przesunięć krzeseł lub stolika. Z kolei w sypialni, dywanik przy łóżku jeszcze bardziej poprawi komfort wstawania lub wchodzenia do łóżka. Drewnianą podłogę można odkurzać a także myć wilgotną ścierką. Od czasu do czasu wypadałoby zastosować specjalistyczne impregnaty przeznaczone do drewna.
Schody drewniane
W domach piętrowych, w których zdecydowano się na drewnianą podłogę, świetnie wpasują się schody nie tylko z drewna, ale także ze szkła, z metalu albo połączenie tych tworzyw. Bardzo ładnie prezentują się domy ze schodami warszawa, w których można zdecydować się właśnie na pewnego rodzaju połączenie na przykład drewnianych stopni z szklaną balustradą albo metalową poręczą. Drewniane schody, podobnie jak podłoga, dzięki właściwej pielęgnacji i konserwacji będą wyglądać elegancko przez wiele lat. Być może się okaże, że będą stanowić główną ozdobę łączącą jedno piętro z drugim. Tak jak w wypadku innych drewnianych przedmiotów, również schody można wykonać z różnego rodzaju drewna, nie wyłączając drewna egzotycznego. Jest ono co prawda droższe, ale czasami warto się na takowe pokusić. Schody wymagają częstego sprzątania i ostrożności, żeby nie pozostawały na nich okruchy, kamyki lub piasek, które mogłyby zniszczyć powłokę lakierową schodów. Z tego względu najlepiej czyścić je miękką szmatką, która usunie brud, a następnie wilgotną ścierką, która nie pozostawi niepotrzebnych kropel wody niszczących drewno. Drewno jest najbardziej klasycznym materiałem stosowanym w tak zwanej wykończeniówce. W każdym mieszkaniu będzie pięknie się prezentować. Jeśli odpowiednio o niego zadbamy, to posłuży nam w niezniszczonej formie przez wiele lat.