Rekuperacja i pompa ciepła idą w parze

0
437
rekuperacja

Jesteś na etapie projektowania swojego domu? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety stosowania rekuperacji oraz pompy ciepła w domach jednorodzinnych.

W budownictwie jednorodzinnym coraz większą wagę przykłada się do energooszczędności budynku. I jak widać taki kierunek jak najbardziej okazał się słuszny, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę obecną trudną i niestabilną sytuację na europejskich rynkach surowców energetycznych. Ceny węgla oraz gazu ziemnego poszły ostro w górę, jest nawet problem z dostępnością paliwa. Właściciele domów jednorodzinnych niejednokrotnie mają nawet problemy ze zgromadzeniem zapasu paliwa na cały okres zimowy. A ponieważ zwiększył się popyt na drewno, również jego ceny wystrzeliły w górę. Każdy, kto przed laty zainwestował w energooszczędne domowe instalacje jest obecnie niewątpliwie bardzo zadowolony ze swoich decyzji. Jeśli zależy Ci na rozsądnym zainwestowaniu posiadanych środków finansowych, warto uwzględnić montaż rekuperacji oraz pompy ciepła. Dlaczego jest to opłacalne? Kwestię tę pokrótce omawiamy w niniejszym artykule. Informacje techniczne zawarte w treści pochodzą z serwisu Taniereku.pl.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Każdy dom musi być wyposażony w wentylację. Bez skutecznej cyrkulacji powietrza każdy budynek zaczyna wilgotnieć, w pomieszczeniach pojawiają się grzyby i pleśnie. Wilgotne powietrze stałoby się znakomitym środowiskiem do rozwoju bakterii oraz wirusów. To właśnie dlatego mówi się, że wentylacja to najważniejsza instalacja w każdym budynku – szczególnie w domach jednorodzinnych. W budownictwie jednorodzinnym stosuje się dwa rodzaje systemów wentylacyjnych – grawitacyjny oraz mechaniczny. W wentylacji grawitacyjnej cyrkulacja powietrza wymuszana jest poprzez zmagazynowaną energię cieplną. To właśnie ona sprawia, że ciepłe powietrze unosi się ku górze tworząc podciśnienie, pod wpływem którego do wnętrza budynku napływa świeże powietrze z zewnątrz. Do sprawnego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej niezbędne są odpowiednie kanały wentylacyjne. O ile wentylacja grawitacyjna jest stosowana już w zasadzie od wieków, o tyle wentylacja mechaniczna jest stosunkowo nowym młodym rozwiązaniem. Cyrkulacja powietrza wymuszana jest pracą dużych wentylatorów. Powietrze rozprowadzane jest po mieszkaniu za pomocą odpowiednich przewodów. Oba systemy wentylacji charakteryzują się jednym mankamentem – wraz z wydalanym z budynku ciepłym powietrzem – tracona jest bezpowrotnie zmagazynowana w nim energia cieplna. Problem dotyczy oczywiście szczególnie okresu grzewczego, w którym na zewnątrz budynku panują niskie temperatury, a komfort cieplny w budynku zapewnia instalacja grzewcza. I tutaj pojawiła się koncepcja rekuperacji – energia cieplna zgromadzona w wydalanym powietrzu jest wykorzystywana do podgrzewania nowych partii świeżego powietrza. Proces ten odbywa się w wymiennikach ciepła. Specjaliści z firmy projektującej instalacje rekuperacji ASK Energooszczędne Instalacje zapewniają, że prawidłowo funkcjonujący system rekuperacji pozwala na oszczędności na poziomie nawet 40%. Instalacja grzewcza mając mniej pracy do wykonania po prostu zużywa mniej paliwa. I chociaż mogłoby się wydawać że wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych to poważna inwestycja, to jednak środki te dosyć szybko się zwracają – szczególnie, gdy mamy do czynienia tak wysokimi cenami surowców energetycznych jak obecnie.

Pompa ciepła – dlaczego jest to dobra inwestycja?

Wiele osób decydujących się na system rekuperacji uwzględnia również montaż pompy ciepła. Dlaczego oba systemy zastosowane w domu jednorodzinnym to mądra inwestycja? Pompa ciepła pozwala na wykorzystywanie darmowej energii odnawialnej zmagazynowanej w otaczającej nas przyrodzie. Energia cieplna pozyskiwana jest całkowicie za darmo. Do pracy całej instalacji potrzebna jest niewielka ilość energii elektrycznej. Można ją zapewnić również dzięki odnawialnym źródłom energii – obecnie coraz powszechniej stosuje się montowane na dachach panele fotowoltaiczne. Pozwalają one na pozyskiwanie energii elektrycznej dzięki promieniom słonecznym. Odpowiednio magazynowana energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania pompy ciepła oraz systemu rekuperacji.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym
Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła.

Połączenie ze sobą technologii pompy ciepła, rekuperacji oraz opcjonalnie paneli fotowoltaicznych pozwala na niemal darmowe ogrzewanie domu. Wielu inwestorów bardzo ceni sobie niezależność energetyczną, co w obecnej sytuacji na europejskich rynkach paliw wydaje się być bardzo rozsądnym podejściem. Ograniczenie do zera wytwarzania spalin pełnych gazów cieplarnianych ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Pomyślmy, gdyby wszyscy w Twojej okolicy do ogrzewania domów wykorzystywali odnawialne źródła energii moglibyście cieszyć się krystalicznie czystym powietrzem – wolnym od smogu i innych typowych dla okresu zimowego zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here