W czym może pomóc adwokat zajmujący się sprawami karnymi?

0
622
W czym może pomóc adwokat zajmujący się sprawami karnymi

Wezwanie do sądu w wielu osobach wywołuje strach, w szczególności w sytuacji, w której jest związane z aktem oskarżenia. Już sama informacja o tym, że przeciwko nam jest prowadzone postępowanie, może być przerażająca. Panika jednak nie pomaga, dlatego najlepszym rozwiązaniem, jakie istnieje w tej sytuacji, jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego adwokata.

Pomoc w przypadku prowadzonej sprawy karnej

Pierwszą sytuacją, w której warto zasięgnąć pomocy adwokata, jest prowadzone względem nas postępowanie karne. Dla wielu osób oznacza ono prawdziwą tragedię i powód do strachu, co nie może dziwić. Każde tego rodzaju postępowanie może przecież skończyć się karą, na którą praktycznie nikt nie jest w stanie się przygotować.

Adwokat sprawy karne stanowi skuteczną pomoc w przypadku takiego postępowania. Naprawdę nie warto pozostawać biernym, nawet jeśli to organy ścigania mają obowiązek wykazania winy osoby oskarżonej (w Polsce obowiązuje prawo domniemania niewinności). Znacznie lepszym sposobem niż czekanie jest jednak przygotowanie właściwej linii obrony, nawet wówczas, gdy jesteśmy zupełnie niewinni. Pomoże to w obronie przed zarzutami, zapewni spokój ducha i sprawi, że nawet jeśli istnieją jakieś poszlaki, zostaną skutecznie podważone, co nie zawsze jest łatwe dla osób nie mających doświadczenia z prawem karnym.

Również osoby, które w jakiś sposób zawiniły, powinny skontaktować się z adwokatem. Pomoże on w złagodzeniu wyroku, a nawet może zaproponować ugodę z prokuratorem, która często jest najlepszym rozwiązaniem dla każdej osoby, biorącej udział w sprawie. Warto przy tym podkreślić, że nie istnieje adwokat, który może w każdym przypadku wybronić osobę winną przestępstwa. Dlatego w wielu sytuacjach znacznie lepsza jest ugoda niż czekanie na cud.

Apelacje i reprezentacja klienta

Adwokat zajmujący się sprawami karnymi działa na wielu polach, które są pomocne dla osoby oskarżonej. Jego zadaniem jest reprezentowanie swojego klienta przed organami ścigania takimi jak policja, sąd i prokuratura. Ma prawo do sporządzania odpowiednich dokumentów, gromadzenia dowodów w sprawie, a także składania apelacji.

Co ważne, adwokat w sprawach karnych zajmuje się także postępowaniami prowadzonymi w związku z Europejskim Nakazem Aresztowania.

Sprawy penitencjarne

Sprawy penitencjarne dotyczą przede wszystkim sytuacji, w której skazany odbył już połowę kary więzienia i ubiega się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Adwokat może przygotować dla niego odpowiedni wniosek oraz reprezentować go przed sądem penitencjarnym, co pomaga w uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia sprawy.

Sprawy penitencjarne zazwyczaj wymagają odpowiedniego przygotowania. Do wniosku warto załączyć odpowiednie dokumenty, które przedstawią dotychczasowe postępowanie skazanego oraz promesy, które dotyczyć będą przyszłych postępowań. Wnikliwa analiza sytuacji oraz prawidłowe argumentowanie mogą przyczynić się do uzyskania zgody sądu penitencjarnego, dlatego warto całą sprawę skonsultować z adwokatem, który pomoże w skompletowaniu wniosku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here