Testament to nic innego jak rozrządzenie swoim majątkiem jeszcze przed śmiercią. W takim dokumencie wskazuje się osoby bądź instytucje, które po śmierci nabywają prawo do części bądź całości majątku. Dlaczego więc testament może być podważony albo wręcz unieważniony? Co można zapisać w testamencie i w jakiej formie go skonstruować? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego tekstu.
Jak powinien wyglądać testament?
Ponieważ testament jest dokumentem prawnym, który zostanie uznany przez sąd, powinien być sporządzony w formie pisemnej. Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, testament można spisać samodzielnie, nie ma obowiązku sporządzania go w formie aktu notarialnego.
Co istotne, na takim dokumencie powinna znaleźć się data jego sporządzenia oraz podpis spadkodawcy.
Co uwzględnia się w testamencie?
W testamencie znajdują się zapisy dotyczące podziału spadku, zgodnie z tzw. ostatnią wolą spadkodawcy. Co istotne, należy w nim wskazać konkretne osoby i dobra, jakie mają one otrzymać. Warto jednak pamiętać, że to właśnie testament jest najczęściej kluczowy, jeśli chodzi o sprawy spadkowe. Częstochowa, ale i inne miasta na terenie całego kraju odnotowują największą liczbę batalii sądowych właśnie w tym zakresie. Trzeba wiedzieć, że do części spadku mają również osoby, które nie zostały ujęte w testamencie, ale prawo przewiduje w ich przypadku dziedziczenie ustawowe. Tutaj działa instytucja zachowku, który należy się bez względu na testament, chyba że sąd uzna inaczej.
Czy można podważyć lub unieważnić testament?
Testament można podważyć i unieważnić tylko w sądzie. To takich sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie, iż spadkodawca nie spisał go z własnej woli, ale nieświadomie bądź pod przymusem. Oczywiście, wszystkie takie zachowania należy udowodnić. Ponadto, unieważnienie testamentu następuje wtedy, kiedy istnieje inny testament i został on sporządzony w dniu, który bliższym dacie śmierci spadkodawcy.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl.