W jakim wieku ludzie kupują mieszkania?

0
148
W jakim wieku ludzie kupują mieszkania?
W jakim wieku ludzie kupują mieszkania?

Wiek, w którym ludzie kupują mieszkania może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników takich jak dochody, sytuacja życiowa czy preferencje kulturowe. Jednakże istnieją pewne ogólne tendencje dotyczące wieku nabywców pierwszych mieszkań.

Statystyki wieku kupujących mieszkania

W jakim wieku ludzie kupują mieszkania?

Kupno własnego mieszkania to dla wielu osób jedno z największych wyzwań finansowych w życiu. Dlatego też, wiele osób zadaje sobie pytanie – kiedy najlepiej rozpocząć poszukiwania wymarzonego lokum? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie poprzez analizę statystyk dotyczących wieku kupujących nieruchomości.

Według badań przeprowadzonych przez GUS, średni wiek Polaków decydujących się na zakup pierwszej nieruchomości wynosi 32 lata. Jednakże warto zaznaczyć, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zakupy wcześniej niż przed laty i nawet osoby w przedziałach 20-25 lat mogą już być właścicielami swojego pierwszego „M”!

Statystycznie rzecz biorąc najwięcej transakcji dokonywanych jest jednak między 30 a 39 rokiem życia (56% wszystkich sprzedawanych). Na kolejnym miejscu znajdują sie podopieczni starsi o dziesięć late – od trzydziestolatków różni ich tylko fakt ukończenia czterdziestki! Udział tej grupy wynosi około dwudziestu procent.

Co ciekawe nie brakuje również seniorów chętnych do nabycia nowej nieruchomości lub zamianie obecnej większej na mniejszą. Według różnych źródeł, w Polsce już około 7-8% nabywców mieszkań stanowią osoby powyżej sześćdziesięciu lat.

Dlaczego wiek ma znaczenie?

Oczywiście, każda sytuacja finansowa jest inna i ilustrują ją zupełnie odmienne statystki – jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników wpływających bezpośrednio na decyzje zakupowe osób w różnym wieku.

Młodzi ludzie często decydują się na nabycie pierwszego lokum ze względów emocjonalnych oraz dla poczucia niezależności. Dla wielu mężczyzn i kobiet oznacza to również rozpoczęcie życia rodzinnego czy też po prostu zmianę dotychczasowych warunków mieszkaniowych np zamieszkanie samodzielnie lub razem z partnerem/partnerką a także wygodne usytuowanie do pracy/studii itd.

Osoby starsze natomiast najczęściej stawiają przede wszystkim przed sobą cele praktyczne – chcą mieć pewność stabilnej sytuacji mieszkaniowej przy jednoczesnym zachowaniu możliwości korzystania z dostępnej infrastruktury (np komunikacyjnej).

Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę jak ważny może być czasochłonny i kosztowny dojazd do pracy/sklepu/doktora/kina/salonu kosmetycznego itd. – dlatego też wiele osób starszych decyduje się na kupno nieruchomości w pobliżu centrum miasta lub tam, gdzie znajdują się ważne instytucje i miejsca użyteczności publicznej.

Podsumowanie

Wiek to jeden z wielu czynników wpływających na podejmowanie decyzji dotyczącej zakupu własnego mieszkania. Warto jednak pamiętać o tym, że każda sytuacja finansowa jest inna i należy przede wszystkim kierować sie swoimi indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi przy jednoczesnym uwzględnieniu zdrowego rozsądkui planowania budżetu domowego.Zastanawiasz się więc nad nabyciem pierwszego „M” bądź zmianą obecnie posiadanej? Nie zwlekaj tylko sprawdz jakie oferty mają dla Ciebie deweloperzy działający w Twoim mieście!

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z artykułem na stronie https://www.mamanaczasie.pl/ dotyczącym wieku, w którym ludzie kupują mieszkania. Dowiedz się więcej na ten temat i podejmij świadomą decyzję zakupu nieruchomości.

Link tag HTML: https://www.mamanaczasie.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here