Banki zdjęć — Zarabiaj na sprzedawaniu własnych zdjęć w sieci!

0
2672
Banki zdjęć

Banki zdjęć to miejsca, gdzie możemy szybko i komfortowo kupić różnego rodzaju zdjęcia, ilustracje czy filmiki, jeśli potrzebujemy materiałów wysokiej jakości np. do swojego projektu. Wiele osób jednak nie wie, że również zdjęcia czy ilustracje można w nich sprzedawać, zarabiając pieniądze na tym, co lubimy i na naszym hobby. Stocki są zatem idealnym miejscem, aby sprzedawać zdjęcia i pracować w internecie na własne konto. W tym krótkim poradniku prezentujemy wszystkie ważne informacje o bankach zdjęć, o sprzedaży własnych fotografii i o zarabianiu w ten sposób pieniędzy.

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć to serwisy internetowe — inaczej nazywane stockami. Są to portale, na których fotografowie sprzedaje swoje zdjęcia, a klienci kupują je. Od strony osób sprzedających fotografie, na tych portalach będziemy dodawali swoje zdjęcia i je sprzedawali. Na rynku istnieje wiele banków zdjęć. Kilka z nich jest największych i należy do nich np. ShutterStock, Adobe Stock czy Dreamstime. Banki zdjęć sprzedają miliony fotografii i są legalnie działającymi firmami. W bankach tego typu możemy sprzedawać zdjęcia różnej wielkości, jakości czy o różnej tematyce. Każdy stock ma swoje wymogi odnośnie zdjęcia, tematyki itp. Niektóre z nich preferują zdjęcia dziennikarskie a inne od użytku komercyjnego. W największych bankach będziemy mogli sprzedawać praktycznie każdy rodzaje zdjęcia.

Zdjęcia sprzedawać także możemy w różny sposób. O ile wybierzemy daną opcję, zdjęcia, możemy sprzedawać za mniejsze sumy wielokrotnie lub jednorazowo za np. kilkanaście dolarów — tracąc tym samym wszelkie prawa do zdjęcia. Każdy bank ma nieco inne zasady dotyczące sprzedaży fotografii, ale są one podobne. Podobnie ma się też sprawa z zarobkiem. Ten przeważnie zależy od tego, w jakiej wersji klient kupi zdjęcie, czy kupi płacąc tylko za nie lub w pakiecie oraz jaką licencję zdjęcia wybierze (standardowa, na własności itp.). Poprzez to za każdą sprzedaż tego samego zdjęcia możemy otrzymywać nieco inne sumy.

Jak przebiega proces sprzedaży

Proces sprzedaży zdjęć w bankach zdjęć jest dość prosty, o ile wiemy jak działają. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na danym portalu. Samo założenie konta jest szybkie i proste. Niektóre stocki wymagać będą jednak od nas przesłania skanu dowodu tożsamości — choć nie jest to regułą. W niektórych serwisach będziemy musieli dodać też swoje dane podatkowe. Jeśli będziemy mieli już założone konto, możemy rozpoznać sprzedaż zdjęć. Cały proces jest prosty, jednak warto posiadać przynajmniej wstępne rozeznanie na ten temat.

Dodawanie zdjęć również różni się pewnymi elementami w każdym z banków, ale ogólnie przebiega podobnie. Pierwszym krokiem jest wgranie i opisanie zdjęcia. Zdjęcia wgrywać możemy pojedynczo przez managera na stronie lub w niektórych bankach poprzez serwer ftp. Gdy wgramy zdjęcia, które chcemy sprzedać, musimy je opisać. Nadajemy im tytuł, opis, wybieramy kategorię oraz tagi, pod którymi mają być wyszukiwane zdjęcie. Zdecydowanie warto wykorzystać maksymalnie te miejsca i umieścić jak najwięcej tematycznych zwrotów. W sieci istnieje wiele darmowych generatorów tagów, gdzie wpisujemy jedynie frazę lub zwrot, a otrzymujemy nawet kilkadziesiąt tagów pasujących do danej tematyki. Następnie zdjęcie jest wysyłane i musimy oczekiwać na jego zaakceptowanie. Czas to przeważnie ok. 24h. W tym czasie moderatorzy sprawdzają, czy zdjęcie jest odpowiedniej jakości, tematyki oraz czy jest poprawnie opisane. Jeśli zdjęcie przejdzie kontrolę, jest publikowane i widoczne w serwisie. Od tego też momentu kupić mogą je klienci. Niektóre serwisy mają bardzo rygorystyczne wymagania odnośnie zdjęć i zasadniczo podchodzą do wymogów, a niektóre traktują zdjęcia nieco bardziej uznaniowo. Oznacza to, że jeśli na jednym serwisie nasze zdjęcie zostanie odrzucone, na innym może zostać zaakceptowane.

Dla kogo jest ten sposób zarabiania w sieci?

Ten sposób zarabiania pieniędzy z pewnością jest przeznaczony dla wielu osób. W ten sposób możemy jedynie dorabiać do naszej podstawowej pensji, np. mając już stabilną pracę. Możemy sprzedawać zdjęcia, będąc studentami lub uczniami, którzy raczej nie mogą podjąć stałej pracy. Sposób ten może być zarówno sposobem na dodatkowe zarabianie, ale też i przynosić duże sumy pieniędzy. Jeśli mamy dużo wykonanych zdjęć lub sporo wolnego czasu, możemy w ten sposób pracować, zarabiając pieniądze porównywalne do naszej etatowej pensji. Ten sposób zarabiania jest też ciekawą opcją dla osób, które uwielbiają robić zdjęcia i przeważnie robię je dla samych siebie lub nie chcą wiązać głównej ścieżki zawodowej z fotografią. Dzięki temu będą mogli robić po godzinach pracy to, co lubią — nawet półprofesjonalnie i uzyskiwać z tego dochód.

Aby sprzedawać zdjęcia w bankach zdjęć, nie musimy również spełnić wielu wymagań itp. W rzeczywistości wystarczy jedynie podstawowa — średnia umiejętność robienia i obróbki zdjęć. Już przy takiej wiedzy stworzenie portfolio i sprzedawanie zdjęć będzie możliwe. Nie musimy posiadać też specjalistycznego i wartego wiele tysięcy złotych sprzętu. Do robienia ciekawych i poprawnych zdjęć wystarczy sprzęt średniej klasy lub nawet tania lustrzanka czy aparat cyfrowy. Niektóre osoby uzyskują też bardzo dobre efekty smartfonami premium, które mają zaawansowaną optykę i pozwalają robić niezwykle dobre zdjęcia.

Korzyści i plusy

Zarabianie pieniędzy w ten sposób jest ciekawym rozwiązaniem i korzystnym pod wieloma względami. Jest przeznaczone praktycznie dla każdej osoby. Nie niesie ze sobą ryzyka np. utraty pieniędzy czy konieczności inwestycji. Nie musimy też wypełniać dokumentacji i nawiązywać formalnego stosunku z serwisem. Wszystko odbywa się poprzez założenie konta i korzystanie z serwisu. Sprzedając własne zdjęcia, możemy realniej zrobić konkretne sumy pieniędzy. Sprzedaż jednego zdjęcia to przeważnie ok. kilkudziesięciu centów, a zdjęcia na wyłączność kilkunastu dolarów. Dużym plusem zarabiania w bankach zdjęć jest też fakt, że możemy sprzedawać jedno zdjęcie wiele razy. Dzięki temu wygrywając jedną fotografię, możemy zarabiać na niej przez wiele lat. Działać w bankach zdjęć możemy również, jeśli mamy wiele swoich fotografii, które są już zrobione, a nie mamy pomysłu jak je wykorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here