Praca i rozmowa kwalifikacyjna. Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak wypaść na niej dobrze

0
2891
Praca i rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to w większości przypadków rekrutacji decydujący moment, który przesądza o tym, czy zostaniemy zatrudnieni, czy też nie. Po odniesieniu pierwszego sukcesu i przebrnięciu przez “selekcję cv” stajemy przed szansą na rozpoczęcie nowej pracy i szukamy często wszystkich sposobów na zwiększenie swoich szans. Warto zatem kierować się kilkoma poradami i zastosować kilka trików, aby wypaść dobrze na rozmowie indywidualnej oraz otrzymać upragnione stanowisko. Jak zatem odbyć rozmowę kwalifikacyjną i co może zwiększyć nasze szanse na sukces? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Potwierdź termin, zadbaj o dokumenty i zjaw się na miejscu

Rozmowę kwalifikacyjną wbrew pozorom zaczynamy na dużo wcześniej, niż gdy uściśniemy dla rekrutera i zasiądziemy do rozmowy. Pierwszymi krokami, jakie powinniśmy wykonać, jest potwierdzenie przybycia oraz przygotowanie dokumentów. Przeważnie rekruterzy lub sekretarki proszą wraz z informacją o spotkaniu rekrutacyjnym o potwierdzenie – czy zjawimy się na miejscu. Jest to niezwykle ważna informacja, gdyż rekruterzy umawiają odpowiednio terminy i planują rozmowy. Niepotwierdzenie terminu byłoby oprócz braku taktu sporym zamieszaniem i z pewnością zostaliśmy “wyróżnieni” jeszcze przed wizytą na miejscu.

Przed rozmową, należy również przygotować wszystkie swoje uprawnienia, licencje, referencje oraz cv. Przeważnie wszystkie dokumenty zostały już przez nas wysłane, ale warto mieć je ze sobą — nawet w teczce przy płaszczu pozostawionym w szatni. Często duża liczba kandydatów czy błąd obsługi back office przygotowującej spotkanie może stworzyć kłopotliwą sytuację. Czasami też rekruterzy po prostu mogą zgubić lub zapomnieć zabrać ze sobą naszą dokumentację. Wtedy możemy wykazać się zapobiegliwością oraz pomóc rozwiązać problematyczną sytuację.

Niezwykle ważnym elementem rozmowy kwalifikacyjnej jest też pojawienie się o czasie na miejscu. Warto wybrać się 20-30 minut wcześniej i nie udawać się na konkretną godzinę. W większości przypadków będziemy w danym miejscu pierwszy raz. Odszukanie odpowiedniego pokoju, rozebranie się czy przygotowanie zajmie dodatkowych kilka minut. W razie poszukiwania odpowiedniego pokoju — szczególnie w dużych biurowcach możemy poświęcić na to dużo więcej czasu, niż planowaliśmy. Oczekując na naszą kolej, możemy porozmawiać z sekretarką, pracownikami firmy czy innymi kandydatami. To doskonała okazja, aby poznać się bliżej i zrobić dobre wrażenie. Jeśli zostaniemy przyjęci do pracy, będziemy mieli już nawiązane pierwsze kontakty, które będą niezwykle nam pomocne.

Odpowiedni ubiór, prezencja i zachowanie

Ważnymi elementami, o które musimy zadbać, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, jest odpowiedni ubiór, zachowanie i prezencja. To właśnie te czynniki, choć nie są decydujące (teoretycznie) w bardzo istotny sposób, wpływają na nasz wizerunek. Na rozmowę o pracę powinny ubrać się prosto, elegancko oraz nie powinniśmy eksperymentować. Musimy ubrać się też adekwatnie do stanowiska i firmy, w jakiej będziemy pracowali. Nasza postawa powinna być pewna siebie, pozytywna oraz uprzejma. Rozmowa powinna odbywać się również na zasadzie partnerstwa, a my nie powinniśmy stawiać się w gorszym świetle, tylko dlatego, że to my szukamy pracy. Pracodawcy również zależy na zatrudnieniu nas i również w jego gestii jest nas przekonać do roszczenia pracy. Obecnie rynek pracy jest na tyle pozytywny dla kandydatów, że nie musimy zgadzać się na wszystkie warunki i również możemy wymagać pewnych rzeczy. Stosunki partnerskie z pewnością pomogą zyskać nam w oczach rekrutera, gdyż szukają oni osób pewnych siebie, ceniących się i dbających o własne interesy. Jeśli tacy będziemy, rekruterzy mają pewność, że również będziemy dbali o firmę oraz będziemy dobrym nabytkiem.

Przygotuj się na rozmowę

Aby odbyć rozmowę kwalifikacyjną szybko, bezbłędnie i korzystnie musimy przygotować się do takiej rozmowy. Warto przeanalizować kilka kwestii, aby nie być zaskoczonym na takiej rozmowie. Z pewnością będzie to przygotowanie sobie odpowiedzi na standardowe pytania, które padają przy okazji prawie każdej takiej rozmowy. Będą to pytania, dlaczego chcemy pracować w danej firmie, dlaczego firma powinna zatrudniać właśnie nas, jakie są nasze zalety i wady, zainteresowania oraz gdzie widzimy się za kilka lat. Dobrym posunięciem będzie też przemyślenie różnych wariantów propozycji np. odnośnie zarobków, obniżenia zarobków, innego zakresu pracy czy stanowiska. Jeśli będziemy wiedzieli przed rozmową, na co możemy się zgodzić a na co nie – rozmowa minie dużo płynniej, a my będziemy postrzegani za dużo pewniejszych siebie.

Przygotuj się merytorycznie

Ważnym krokiem, który należy wykonać przed rozmową kwalifikacyjną, jest przygotowanie się merytoryczne do spotkania. Powinniśmy poznać podstawowe informacje o firmie takie jak historia, profil działalności, cechy charakterystyczne itp. Możemy poczytać o danej firmie w internecie lub spróbować nawiązać kontakt z osobami, które już tam pracują oraz niezobowiązująco wymienić informacje. Dzięki temu będziemy czuli się dużo pewniej i będziemy znali wiele informacji o firmie. Z pewnością pomoże to uniknąć sytuacji, w której nie będziemy znali pełnej nazwy firmy czy produktu flagowego, co przeważnie przekreśla nasze szanse na zatrudnienie. Przed rozmową powinniśmy przypomnieć sobie też podstawowe zagadnienia teoretyczne czy nasze doświadczenie zawodowe, gdyż z dużym prawdopodobieństwem mogą paść pytania i na takie tematy.

Czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinniśmy również robić pewnych rzeczy. Mogą one zostać odebrane negatywnie i obniżyć nasze szanse na otrzymanie posady. Z pewnością będzie to pytanie o możliwości zwalniania się, dodatkowych benefitów takich jak dodatki świąteczne itp. Jeśli wiemy, że będziemy musieli wcześniej wychodzić, należy po prostu to zaznaczyć, ale pytania “na zapas” nie robią dobrego wrażenia na rekruterze. Nie powinniśmy też zadawać jako pierwszego pytania o wynagrodzenia a tę kwestię ustalić na końcu rozmowy. Nigdy w rozmowie nie wolno podawać nieprawdziwych informacji, gdyż może być to nawet naruszenie prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here