Od czego zacząć przygotowania do budowy domu?

0
664
Od czego zacząć przygotowania do budowy domu

Zapewnienie sobie samemu oraz swoim bliskim z najbliższej rodziny poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu jest dla większości osób priorytetem w życiu. Do zdecydowanie najważniejszych aspektów należy zadbanie o dach nad głową dla całej rodziny. Zwłaszcza młode osoby w obecnym świecie od wczesnych lat zaczynają planować przyszłość i zastanawiają się nad ewentualną budową domu. Aby jednak rozpocząć budowę należy wcześniej podjąć wiele kroków i przejść liczne etapy, z których najistotniejszy jest zakup działki budowlanej.

Wybór odpowiedniej działki pod budowę domu

Po podjęciu decyzji o chęci budowy domu w przyszłości należy rozpocząć proces poszukiwania odpowiedniej działki budowlanej. Bardzo ważna jest dobra lokalizacja działki, na której w przyszłości ma stanąć dom dla całej rodziny. Zarówno lokalizacja, powierzchnia, jak i stan prawny konkretnej działki mogą mieć duży wpływ na ostateczną cenę nieruchomości. Ziemia nie należy do najtańszych inwestycji, dlatego też wiele osób zastanawia się jaki kredyt na zakup działki budowlanej będzie najlepszy. Wybór właściwego kredytu może mieć znaczenie w późniejszym czasie również podczas starania się o większy kredyt już na samą budowę.

Jak sfinansować zakup działki budowlanej?

Zdecydowanie najkorzystniejsza sytuacją jest posiadanie odpowiedniej ilości zebranych oszczędności, które wystarczyłyby na zakup wymarzonej i już upatrzonej działki budowlanej. Jednakże ze względu na często bardzo wysokie ceny działek oraz konieczność poniesienia kosztów notarialnych konieczne jest wzięcie kredytu na tego typu inwestycję. W pierwszej kolejności warto dobrze zastanowić się i przemyśleć dokładnie jaki kredyt na zakup działki budowlanej będzie najkorzystniejszy w danej sytuacji. Na początku większość osób kierując swoje kroki do banku decyduje się na kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej. Niestety tego typu kredyty wymagają potem spłaty odpowiednio wyższych odsetek, a także może stanowić większy problem podczas starania się o kredyt hipoteczny na budowę całego domu. Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej to znacznie mniej powszechny i znany sposób finansowania takiej inwestycji. Z wielu perspektyw jest to znacznie korzystniejsza sytuacja, choć z całą pewnością należy rozważać to w sposób indywidualny.

Wybór najkorzystniejszego kredytu

Jeśli okazuje się, że zakup działki pod budowę domu musi być sfinansowany z pomocą banku w formie kredytu warto skorzystać z porady odpowiednio doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty. Aby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej należy spełnić pewne kryteria i posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Na zdolność kredytową, która będzie miała ogromne znaczenie również w późniejszym czasie podczas starań o otrzymanie kredytu na sfinansowanie całej budowy domu, składa się kilka czynników. Przede wszystkim najważniejsza jest wysokość uposażenia otrzymywanego w pracy. Ważne jest, aby mieć wszystkie swoje zarobki udokumentowane na umowie, dzięki czemu wszystkie zostaną uwzględnione przez analityków bankowych. Zdecydowanie najkorzystniejszą sytuacją jest posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony. Oprócz samej wysokości otrzymywanej pensji znaczenie ma również staż pracy. Do zdolności kredytowej liczy się również wysokość kosztów utrzymania całej rodziny. W przypadku posiadania dzieci zdolność kredytowa znacząco maleje. Dlatego też podjęcie decyzji o tym jaki rodzaj kredytu będzie najodpowiedniejszy na zakup działki budowlanej powinno być skonsultowane z odpowiednimi doradcami. Kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej najlepiej jest całkowicie spłacić jeszcze przed rozpoczęciem starań o otrzymanie kredytu hipotecznego na budowę domu.

Jak przygotować się do budowy domu po zakupie działki budowlanej?

Po zakończeniu wszelkich formalności związanych z samym zakupem działki budowlanej należy rozpocząć przygotowania do samej budowy. W pierwszej kolejności warto znaleźć odpowiedniego projektanta oraz kierownika budowy, którzy pomogą załatwić wszelkiego rodzaju formalności konieczne do otrzymania pozwolenia na budowę. W przypadku każdej działki budowlanej proces przygotowawczy może wyglądać nieco inaczej. Najważniejsze jest więc świadome podejście do tematu, dzięki czemu wybór projektu domu będzie ułatwiony. Dopiero po otrzymaniu warunków zabudowy dotyczących zakupionej działki budowlanej można rozpocząć przeglądanie i poszukiwanie konkretnego projektu budowlanego. Bardzo ważne jest skonsultowanie wybranego przez siebie projektu domu z doradcą kredytowym, który ustali czy zdolność kredytowa pozwoli na sfinansowanie całej budowy. Wiele osób nieświadomych pewnych procesów i zasad w pierwszej kolejności kupuje projekt wymarzonego domu, który później okazuje się znacząco przekraczać możliwości finansowe. Przygotowanie do budowy własnego domu wymaga znacznie większej ilości czynności i etapów niż do zakupu mieszkania, lecz z pewnością pozwala poczuć ogromną satysfakcję. Przede wszystkim zapewnienie poczucia bezpieczeństwa swojej rodzinie to największa korzyść budowy domu.

Źródło: https://www.rp.pl/budownictwo/art19178981-zakup-dzialki-budowlanej-jaki-kredyt-wybrac

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bezpieczenstwopubliczne.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here