Akcje czy fundusze ETF? W co bardziej opłaca się zainwestować?

0
663
Akcje czy fundusze ETF

Inwestowanie na giełdzie niesie za sobą określone szanse i zagrożenia. Jedną z najważniejszych decyzji, którą muszą podjąć inwestorzy, jest wybór instrumentów finansowych, w które ulokują swoje środki. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej jest postawić na akcje czy też fundusze ETF. Co wybrać? Szereg wartościowych informacji na temat akcji i funduszy ETF publikujemy w poniższym poradniku.

Akcje a ETF-y – w czym tkwi różnica?

ETF to określenie dla funduszy inwestycyjnych, które odwzorowują strukturę wybranego instrumentu bazowego. Zazwyczaj „naśladują” one wybrany indeks giełdowy a ich celem jest uzyskanie identycznej stopy zwrotu. Przykładowo: fundusz ETF oparty na polskim WIG20 to akcje 20 spółek. Udział poszczególnych spółek w portfelu funduszu zgodnie z charakterystyką tego instrumentu powinien być taki sam jak w przypadku indeksu giełdowego.

ETF-y są odnotowywane na giełdzie, dlatego każda zainteresowana osoba może je w dowolnym momencie kupić bądź sprzedać. Jest to właśnie podstawowy element, który łączy fundusze ETF – akcje, ponieważ te drugie również można kupować przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. 

Polscy inwestorzy mają obecnie dostęp zarówno do krajowych funduszy ETF ale także do zagranicznych – ta sama zasada dotyczy akcji. Jest to możliwe dzięki internetowym giełdom. Inwestuj z Saxo i sprawdź, jak wygląda zakup akcji czy ETF-ów przez internet. W ten sposób bez wychodzenia z domu możemy zaopatrzyć się w wybrane instrumenty finansowe. Decydując się na ulokowanie swoich środków na giełdzie musimy jednak zdawać sobie sprawę ze stosunkowo wysokiego ryzyka. Z tego względu każdą decyzję o zakupie warto podejmować po dokładnym przeanalizowaniu swoich możliwości finansowych a także sytuacji rynkowej.

Podsumowując, podstawowa różnica między ETF-ami a akcjami polega na tym, że w tym pierwszym przypadku w sposób pośredni zakupujemy gotowy portfel, zaś kupując akcje stajemy się współposiadaczami określonej, wybranej przez nas samodzielnie spółki. 

Zyski i ryzyko. ETF-y vs akcje

Kupić tanio, drogo sprzedać – ta odwieczna zasada przyświeca wszystkim giełdowym inwestorom. Jak wygląda poziom ryzyka oraz możliwych zysków w przypadku akcji i funduszy ETF? Należy wiedzieć o tym, że osoby decydujące się na zakup akcji ryzykują wysokością zainwestowanego kapitału. Jednocześnie można tam zarobić naprawdę dużo.

W przypadku ETF-ów zarobek nigdy nie wyniesie więcej niż wzrost indeksów, które mają za zadanie odwzorowywać. Z kolei poziom ryzyka jest identyczny jak w przypadku inwestycji w akcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here