Każdemu może się zdarzyć sytuacja, w której będzie potrzebował szybko i sprawnie zaciągnąć pożyczkę. Obecnie funkcjonuje tak wiele firm pożyczkowych (i ciągle pojawiają się nowe), że samo w sobie nie powinno to stanowić problemu.
Problemem może za to okazać się wyselekcjonowanie odpowiedniej oferty, tak, aby jej koszt nie był zbyt wysoki. Pojawia się więc pytanie: co zrobić, żeby nie przepłacić na pożyczce? Wszystko wyjaśnimy poniżej!
Od czego zależy koszt pożyczki?
Żeby nie przepłacić na pożyczce, trzeba przede wszystkim wiedzieć, od czego zależy jej ostateczny koszt. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że zbagatelizujemy jakiś aspekt oferty i później będzie się to wiązało ze zbyt wysokimi ratami.
Koszt pożyczki zależy przede wszystkim od trzech elementów: oprocentowania nominalnego, prowizji za udzielenie pożyczki oraz opłat dodatkowych (takich jak opłata przygotowawcza). W zależności od warunków zobowiązania, mogą pojawić się także koszty związane z jego zabezpieczeniem, takie jak ubezpieczenie. Wszystkim tym kwestiom należy przyjrzeć się bardzo dokładnie, ponieważ różnice w koszcie pożyczki między najlepszą a najgorszą dostępną w danej chwili ofertą potrafią być bardzo mocno odczuwalne.
Rozbieżności w poszczególnych ofertach można łatwo zauważyć, korzystając z portali do porównywania pożyczek, takich jak https://pozyczkolog.pl/. Trzeba również wspomnieć, że na koszt pożyczki wpływa także okres jej spłaty. Im będzie on dłuższy, tym bardziej wzrośnie jej ostateczny koszt. Wynika to z faktu, że dłużej naliczane będą odsetki i w wolniejszym tempie spłacany będzie pożyczony kapitał.
Jednocześnie dłuższy okres spłaty oznacza niższe raty pożyczki lub, w przypadku chwilówek, więcej czasu na jej uregulowanie. W związku z tym niekiedy rozłożenie zobowiązania na dłuższy okres może być na dłuższą metę korzystniejsze.
Jak nie przepłacić na pożyczce?
Jeśli nie chcemy przepłacić na pożyczce, przede wszystkim nie powinniśmy akceptować pierwszej oferty, która wpadnie nam w oko. Warto zapoznać się z co najmniej kilkoma, a najlepiej kilkunastoma ofertami różnych rzetelnych instytucji finansowych, cieszących się pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów. Może to być czasochłonne i męczące, jeśli będziemy próbowali sami znaleźć i porównać poszczególne oferty, ale można również podejść do tego w inny sposób.
Jak wspomniano już wcześniej, wystarczy wejść na portal umożliwiający szybkie i łatwe porównanie ofert pożyczek, taki jak https://pozyczkolog.pl/ i znaleźć interesującą nas kategorię, na przykład pożyczki ratalne lub darmowe chwilówki. Będzie się w niej znajdować lista najlepszych ofert dostępnych w danym momencie w różnych firmach pożyczkowych.
Ważne jest też, aby na każdą ofertę patrzeć całościowo, a nie tylko przez pryzmat jednego parametru. Przykładowo, nawet, jeśli oprocentowanie pożyczki jest niskie, niekoniecznie jest ona korzystna, ponieważ może mieć wysoką prowizję i vice versa. Co istotne, w każdej ofercie powinniśmy być w stanie znaleźć RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową), przy obliczaniu której brane pod uwagę jest nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też prowizja.