Lubisz płacić kartą kredytową i robisz to często — sprawdź jak nie dać się okraść!

0
1741

Dla wielu osób płacenie kartą kredytową lub debetową to codzienność, bez której nie mogliby się obejść. Faktycznie, płacenie kartami płatniczymi jest bardzo poręczne, daje nam duży komfort i jest chętnie przez nas wykorzystywane. Płacąc jednak za zakupy kartą płatniczą lub wypłacając pieniądze z bankomatu przy jej pomocy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, aby płatności były bezpieczne. Obecnie wielu przestępców próbuje na różne sposoby przejąć dane naszej karty płatniczej lub pieniądze z niej, o czym nigdy nie możemy zapominać. Jak zatem nie dać się okraść płacąc kartą płatniczą i o czym należy pamiętać, korzystając z karty? Szczegóły poniżej.

Ukrywaj dane karty

Płatności kartą kredytową czy debetową są na tyle komfortowe, że często wyjmujemy je z portfela i po prostu przykładamy do terminala, nie zwracając uwagi na to, w jaki sposób to robimy. Przestępcy mogą wykorzystywać takie sytuacje, np. robiąc zdjęcie naszej karcie płatniczej z obu stron i wykorzystując dane do transakcji np. za granica. Ta sama zasada obowiązuje również przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatów, gdzie mogą być zainstalowane miniaturowe kamerki. Jeśli więc wypłacamy pieniądze lub dokonujemy płatności, warto zadbać, aby jedna strona karty np. tylna zawierająca datę ważności i kod bezpieczeństwa była zawsze zasłonięta. Trzymanie karty poziomo uniemożliwi przestępcom podejrzenie danych oraz ich dalsze wykorzystanie. Nie powinniśmy również trzymać karty w ręce na długo przed płatnością np. w kolejce a wyciągać ją, dopiero gdy nadejdzie czas przyłożenia jej do terminala. Dzięki numerowi karty, kodowi cvv i dacie ważności przestępcy mogą wypłacić wszystkie środki z naszej karty debetowej czy kredytowej.

Płatności w internecie

Kolejnym zagrożeniem, które czyha na nas, gdy używamy karty płatniczej, są płatności internetowe. Obecnie wiele osób robi zakupy w sieci i kupuje np. ciuchy, elektronikę czy nawet żywność. Przestępcy dostrzegają taki stan rzeczy i również nie próżnują. Płacenie w sieci odbywa się przeważnie poprzez podanie numeru karty, kodu cvv oraz daty ważności. Czasami możemy również zostać poproszeni o przepisanie kodu sms, który dostaniemy na telefon w celu potwierdzenia transakcji, ale tylko wtedy, gdy dana witryna posiada 3d Secure. Przestępcy, aby uzyskać i wyłudzić od nas numery karty, mogą tworzyć fikcyjne sklepy z promocjami lub ciekawym asortymentem. Szczególnie należy uważać podczas płatności internetowych na zagranicznych stronach, takich, na których płacimy pierwszy raz czy na stronach np. kasyn lub bukmacherów. Dane naszej karty mogą również wyciec podczas ataku hakerskiego. Następnie przestępcy dzięki ich pomocy wypłacają pieniądze z naszego konta np. za granicą.

Aby uniknąć wszystkich tych zagrożeń, warto używać do płatności kontenerowych kart wirtualnych lub przedpłaconych kart PrePaid. Karty wirtualne są generowane przez banki i nie mają postaci fizycznej. Bank podaje nam jedynie numer rachunku, na który mamy wpłacić pieniądze, aby zasilić kartę oraz dane naszej karty takie jak numer, kod cvv i datę ważności. Podobnie działają karty PrePaid, które możemy kupić za kilkanaście złotych w placówkach bankowych. Przy ich pomocy wpłacamy pewne sumy na kartę np. 200 zł i dokonujemy zakupu w sieci. Nawet w razie kradzieży danych stracimy jedynie pieniądze z karty PrePaid lub wirtualnej, a nie pieniądze z naszego konta bankowego jak ma to miejsce przy karcie debetowej.

Wypłaty z bankomatów

Wypłaty pieniędzy z bankomatów są jednymi z najpopularniejszych i najczęstszych czynności, jakie wykonujemy w ciągu dnia. Są one na tyle powszechne, że do bankomatu podchodzimy pewni siebie oraz tego, że za chwilę wypłacimy gotówkę z karty. Niestety oprócz wypłaty gotówki możemy paść ofiarami przestępców. Ci, bardzo często montują specjalne mikrokamery, lub nakładki na klawiaturę i wlot karty, aby zeskanować naszą kartę płatniczą. Następnie dane są w ich posiadaniu, dzięki czemu mogą wypłacić z naszej karty pieniądze. Podchodząc do bankomatu, zawsze należy sprawdzić, czy wygląda on naturalnie, nie posiada odstających lub ruszających się elementów oraz czy wlot karty i klawiatura nie są nienaturalnie duże. Każde podejrzane elementy powinniśmy zgłosić np. w banku lub operatorowi bankomatu pod numerem telefonu, który jest zawsze podany na urządzeniu. Warto również wybierać bankomaty zlokalizowane w centrach handlowych, wewnętrznych przedsionkach banków lub miejscach publicznych gdzie zawsze znajdują się ludzie. Zminimalizuje to ryzyko kradzieży, choć nie wyeliminuje go do zera.

Uważaj na tapping — brak wysunięcia pieniędzy z bankomatu

Starym i powracającym do łask sposobom kradzieży naszych pieniędzy podczas wypłaty z bankomatu jest tapping. Obecnie wiele instytucji i banków przestrzega przed nim, gdyż zapomniany jest coraz częściej wykorzystywany przez przestępców. Tapping polega na tym, iż przestępcy umieszczają we wlocie bankomatów specjalną listwę z klejącym elementem. Następnie, gdy prawidłowo wypłacimy pieniądze z bankomatu, po otworzeniu się wlotu, nie zobaczymy naszych pieniędzy. Bankomat będzie mówił nam, że transakcja została zrealizowana a pieniądze wypłacone. W takiej sytuacji nie wolno odchodzić od bankomatu, gdyż po odejściu przestępcy odzyskują pieniądze, a bank uzna naszą transakcję za wykonaną. Jeżeli po wypłacie pieniędzy dana suma nie zostanie nam wypłacona, a na bankomacie widnieje potwierdzenie transakcji, należy zadzwonić pod numer znajdujący się na bankomacie lub na infolinię banku. Czasami transakcja jest anulowana np. z powodu braku internetu. Będziemy jednak widzieć na monitorze napis “transakcja anulowana” a w naszej aplikacji na telefonie również wyskoczy nam odpowiednie powiadomienie. Jeśli jednak pieniądze są “wypłacone prawidłowo”, a nie widzimy ich we wylocie, nie wolno odchodzić a należy zareagować.

Co zrobić, jeśli mamy podejrzenie skopiowania karty?

Bardzo często, jeśli padniemy ofiarami przestępstwa niewiemy co zrobić. Jeśli mamy podejrzenie, że nasza karta mogła zostać zeskanowana lub nasze dane mogły zostać przejęte przez przestępców, powinniśmy niezwłocznie zablokować kartę. Możemy zrobić to np. w banku lub na infolinii czy w aplikacji bankowej, jeśli mamy taką możliwość. Wydanie nowej karty będzie nieco czasochłonne, ale zapewni to bezpieczeństwo naszym pieniądzom. Gdy mamy pewność, że padliśmy ofiarą złodziei lub ktoś próbował wypłacić pieniądze z naszej karty, powinniśmy również zgłosić sprawę na policję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here